"Sex, který přináší uspokojení, včetně masturbace, sice nevyléčí nemoci, jako je revma nebo cukrovka, ale jako zázrakem udržuje psychosomatickou rovnováhu", říká německá uroložka Kornelia Haklová.

Během milostných hrátek se do organismu uvolňuje celá řada neurochemických aktivit, jež ovlivňují jak fyzický stav, tak i psychiku. Vedlejším účinkem tělesného potěšení je mimo jiné zvýšení pulsu, prohloubení dechu, zlepšení průchodu krve a aktivizace mozku, který uvolňuje kaskádu hormonů navozujících pocity štěstí.

Hormony štěstí

Kromě oxytocinu jsou to především endorfiny, jako je serotonin a dopamin. Navíc se oživuje tvorba pohlavních hormonů, které mají rovněž nejen krátkodobou odezvu, ale jejich pozitivní působení přetrvává až čtyřiadvacet hodin po intimním aktu.

Podle odborníků spočívá zázrak především ve střídání napětí a následného uvolnění, na němž závisí veškerý život na naší planetě. Jak je obecně známo, sex je výborným lékařem na bolesti zad, bolení hlavy s depresivními stavy i dalšími projevy unaveného organismu.