Málo se také podle Trojana ví, že sexuální problémy mohou signalizovat vážná onemocnění jako cukrovku, rakovinu prostaty nebo roztroušenou sklerózu. Připustit, že může být taková porucha spojena s nějakým závažným onemocněním, je ochotno jen 45 procent lékařů. Statistiky ale ukazují, že sexuálními poruchami trpí 75 procent diabetiků, 68 procent mužů s vysokým tlakem a 56 procent pacientů s ischemickou chorobou srdeční.

Poruchami erekce nebo i libida trpí také 90 procent mužů s těžkou depresí. Poruchy jsou jednak příznakem deprese či úzkosti, ale také následkem léčby. Mohou je totiž způsobit i některé antidepresivní léky. "Lékaři by se proto měli pacientů při aplikaci léků ptát na jejich sexuální život," uvedl Trojan. Úspěšná je podle něj léčba, která odstraňuje obojí - depresi i sexuální potíže.

S většími dávkami alkoholu klesá potence

Stejně jako některé léky i alkohol a drogy mohou vést ke ztrátě zájmu o sex i k sexuálním poruchám. Alkohol v malé míře - dvě deci vína, jedno dvanáctistupňové pivo nebo půl deci tvrdého alkoholu - může být podle Trojana stimulující. Platí ale, že při větších dávkách sice stoupá chuť, ale klesá potence.

Přestože už se daří s ostychem mužů, kteří se zdráhají hovořit s lékařem o sexuálních problémech, úspěšně bojovat - a nyní už se k tomu odhodlá deset procent postižených, zatímco dříve jich bylo jen pět procent - je to stále podle Trojana žalostně málo. Stále si ještě mnoho mužů říká: Hlavně, že nejde o nic horšího. Ideální je, když je při léčbě ochotna pomoci i partnerka, uvedl sexuolog.

Psychiatrovi se svěřila jedna půvabná žena s tím, že je stále ještě panna, protože její partner se s ní ani po několika letech společného života nepokusil o pohlavní styk. Zůstala pannou, protože ho nechtěla ztratit. Muž se totiž v minulosti neúspěšně pokusil o pohlavní styk a k dalšímu pokusu už neměl odvahu. Léčení podle Trojana trvalo pouhý měsíc.