Na novou noční můru španělských byznysmenů upozornil na internetových stránkách společnosti Patria Ondřej Schneider z Fakulty sociálních věd.

Španělský regulátor akciového trhu bude od července požadovat od veřejně obchodovaných společností nejen příjmy manažerů, ale i všechny jejich transakce s kýmkoliv, s kým mají "citový vztah". Mezi blízké přitom neřadí jen manžely a manželky, děti, rodiče a sourozence, ale i "ostatní osoby, s nimiž mají členové správní rady obdobně silné citové vazby".

Regulátor argumentuje tím, že je nutné reflektovat nové formy lidských vztahů. "Pro většinu analytiků je to ale jasné - jde o velmi starou formu lidských vztahů, tedy o milence a milenky," poznamenal Schneider.

Organizace zastupující španělské ředitele je prý z rozhodnutí zděšená, ale netroufá si nařízení přímo odmítnout. Tamní veřejně obchodované firmy se zase již pomalu chystají na vytvoření databáze osob s "citovými vazbami" k členům správních rad.

Českým manažerům hrozilo, že budou muset od letošního roku zveřejňovat své platy. "Díky pochopení poslanců, senátorů i prezidenta se jim nakonec tuto hrozbu podařilo odvrátit," připomněl Schneider rekordně rychlou změnu zákona, která na poslední chvíli umožnila, aby firmy zveřejnily jen souhrnné příjmy celého vedení.