"V úmrtnosti novorozenců do čtyř dnů po porodu patříme mezi nejvyspělejší země světa. Umřou jen čtyři děti na tisíc narozených," uvedl v pondělí doktor Pavel Velebil z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze.

Doplnil, že všechny budoucí maminky, u nichž se předpokládá narození dítěte pod 1500 gramů, jsou soustředěny do dvanácti center v republice, které o ně v průběhu těhotenství při a po porodu pečují. Právě tato péče umožňuje dosáhnout vynikajících výsledků.

Nižší mateřská úmrtnost

Docent Vít Unzeitig z první gynekologicko porodnické kliniky v Brně dodal, že výrazně klesá i mateřská úmrtnost. "Jestliže v roce 1991 zemřelo  21 rodiček na sto tisíc těhotných, tak nyní je to jen devět. Přitom v Evropě je to v průměru 24," řekl Unzeitig.

Riziko domácích porodů

Co se týče úmrtí novorozence, každé prošetřuje ústřední znalecká komise ministerstva zdravotnictví, což je v rámci Evropy věc naprosto ojedinělé.

Odborníci se také shodli na tom, že mnohem bezpečnější z hlediska náhlých kritických situací je porod v porodnici než doma. "Rodičce hrozí hlavně vykrvácení a známe případy, kdy jim při porodu doma zachrání život jen převoz záchrankou do nemocnice," upozornil Unzeitig.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Jste zastáncem porodů doma?