„Co se stalo s naším sexuálním životem?“

Lidé často berou touhu a sexuální apetit za něco samozřejmého. Často je pak překvapí, když v prvním roce manželství obojí oslábne, nebo dokonce vymizí.

Jak na lepší vztah?
Pět kroků k záchraně manželství před rodícím se rozvodem
Okořeňte svůj milostný život pomocí pár jednoduchých triků
Jak muži dokázat, že ho skutečně milujete
Proč jsou ve vztahu důležité hádky

„Zmenšující se sexuální apetit může přivodit fyzické, ale i emocionální odcizení, zejména v případě, že se jeden z partnerů cítí neustále odmítaný a ten druhý naopak frustrovaný,“ říká terapeut Kurt Smith pro Huffington Post a radí, aby lidé začali tento problém řešit dříve než později, jelikož velká emocionální propast pak jde slepit těžko.

„Kdy budeme mít dítě?“

Mnoho lidí bere svatbu jako odrazový můstek k tomu mít děti. Jiní zase dávají přednost uvolněnějšímu typu svazku a chtějí si první léta jako novomanželé užít.

Téma dítě by mělo být alespoň částečně rozebráno ještě před sňatkem, aby partneři věděli, co po svatbě očekávat a co ne. Předejdou tak zklamání a možnému odcizení a hádkám.

„Potřebujeme si nastavit pravidla“

Jedním z největších problémů mladých manželství je ten, že zatímco těla některých jedinců se plně vyvinula, jejich mentální a emocionální vyspělost ještě nedosáhla vrcholu.

„Dospělí jedinci jsou jednoduše schopni stanovit si pevné hranice, a to jak s přáteli, tak s rodinou, které vedou ke vzájemné spokojenosti,“ říká Smith. Samozřejmě že je důležité dodržovat úzký vztah s rodinou a přáteli i po svatbě, ale není dobré jim dávat větší prioritu než své manželce či manželovi.

„Nebaví mě po tobě uklízet“

Spravedlivá dělba práce je jeden z klíčů ke spokojenému vztahu. Pokud si totiž nespravedlivě rozdělíte různé druhy úkolů, je jasné, že vás to po čase začne frustrovat.

V heterosexuálních vztazích stále přetrvává model, kdy muž chodí do práce a žena kromě práce zastane i veškeré domácí povinnosti, v nových vztazích se ale čím dál tím častěji objevuje i model, kdy se ženy o domácí práce vůbec nezajímají. Ani jeden příklad není dobrý.

Oba partneři by měli najít příjemný kompromis v dělbě práce tak, aby nevznikaly dlouhodobé frustrace a hádky o tom, kdo kde nechal špinavou ponožku či neumyl nádobí.

„Co kam patří?“ 

Ať už jste spolu před svatbou žili, nebo ne, je dost možné, že v rámci nového soužití nastanou nové organizační nesrovnalosti. Ať už vás totiž čeká stěhování, nebo reorganizace dosavadního bydlení, je důležité, abyste si vyjasnili vize, které máte o společném bydlení.

Dohodněte se společně, jaké věci si ponechat a jakých se zbavit a ujasněte si, kam co patří, abyste předešli neustálému hledání věcí, které by vás postupně začalo víc a víc rozčilovat.

Může se vám hodit na Firmy.cz: