" Zdá se, že ženám chybí taková antikoncepce, která by odpovídala jejich zvyklostem a životnímu stylu. Je stále ještě nejen mnoho gynekologů, ale i žen, kteří považují zejména klasické pilulky za vhodné řešení pro většinu pacientek. Pilulky byly, jsou a budou častou formou antikoncepce," uvedla MUDr. Eva Mazánková, gynekoložka z Prahy.  

"Je tu však problém. Při nesprávném užívání může dojít k jejich selhání. Například v USA každoročně otěhotní více než jeden milión žen, které během měsíce, v němž otěhotněly, užívaly pilulky. Podle dostupných analýz k většině těchto případů dojde při současném užívání hormonálních antikoncepčních pilulek, a to dokonce kolem 60 procent. Příčinou těhotenství je většinou chyba v jejich užívání," dodala.

Někdy chybí informace

Nejčastější příčinou selhání pilulek je zapomenutí. Žena si prostě nevzpomene, že si prášek má vzít. Dále je to aktuální stav trávicího traktu. Vstřebávání hormonů z pilulek totiž jednak závisí na pH žaludku a někdy stačí onemocnění, které provází zvracení či průjem, a účinek pilulek se snižuje. V tomto směru se negativně projeví také užívání antibiotik. Kromě toho se také zdá, že některým ženám chybí dostatek informací, proto je nezbytné, aby gynekolog svou pacientku dobře poučil.

Mnoho žen je také značně lehkomyslných a velkorysých, pokud se týká doby užívání. Ačkoli se mají užívat v pravidelnou dobu, jsou ženy, které si z toho těžkou hlavu nedělají a pilulku si vezmou tehdy, kdy si zrovna vzpomenou. To se jim, zvláště pokud cestují na jiný kontinent, nemusí vůbec vyplatit.

Nevyžadují každodenní užívání

Chceme-li na co nejmenší míru omezit možnost chyby při užívání antikoncepce, musíme se zaměřit na formy, které nevyžadují každodenní užívání. Jedním z těchto způsobů je náplasťová forma. Náplast splňuje, stejně jako pilulky, požadavek většiny žen na změnu v plánování rodičovství. To znamená možnost kdykoli užívání přerušit a hned v následujících cyklech počít dítě.

Náplast je s pilulkou srovnatelná metoda a má podobné jak nežádoucí, tak i výhodné vedlejší účinky. Hormony se uvolňují soustavně a dostávají se do těla kůží. Naopak pro pilulky jsou typické velké rozdíly mezi vrcholy a minimy hladiny hormonů v krvi. Náplast také umožňuje obejít první průchod hormonů játry, protože se nevstřebávají z trávicího traktu. Nalepí se třikrát v měsíci, stačí jen včas si vzpomenout.

I když další metody vykazují 99procentní spolehlivost, je třeba se pro případ jejich selhání stejně ještě chránit. Patří k nim jak injekční forma, která se aplikuje čtyřikrát ročně, tak nitroděložní hormonální tělísko, které se zavádí na dobu pěti let, stejně jako podkožní tyčinka. U ní je délka předpokládaného užití tři roky.

Chybovat je lidské

"Při užívání hormonální antikoncepce se ženy dělí na ideální uživatelky, které nedělají chyby a u nichž Pearl index (riziko selhání na 100 žen užívajících metodu 1 rok) činí 0,3 ve srovnání s typickými uživatelkami, které chyby v užívání běžně dělají, s Pearl indexem vyšším než 6,0. Z těchto čísel vyplývá, že antikoncepce, která se neužívá každý den, se ukazuje jako spolehlivější.

Je ovšem třeba dodat, že některá neplánovaná těhotenství vzbuzují dojem, jako kdyby byla v podstatě chtěná. Snad je v ženském organismu zakódováno něco, co ženy přiměje, aby se záměrně dostaly do situace, kdy mohou otěhotnět," dodává doktorka Mazánková.

Nejspolehlivějšími uživatelkami pilulek bývají ženy, které již mají děti a dobře vědí, co je v sázce. Je prokázáno, že chyby v užívání jsou nejčastější v nejmladších věkových skupinách. Při analýze chyb při užívání náplasti bylo naopak zjištěno, že se frekvence chyb s věkem nemění.

Kšandy a pásek

V Nizozemsku se s jistou nadsázkou hovoří o metodě kšandy a pásek. Nosit je současně je znakem až příliš opatrných mužů. A v antikoncepci to znamená používat kromě osvědčené antikoncepce ještě kondom. Jednak zabrání nakažení sexuálně přenosnými nemocemi a jednak definitivně vzniku nechtěného těhotenství.

Ať již používáme pilulky, náplast, implantát či nitroděložní tělísko, měl by lékař informovat o možnosti jejich selhání a pro jistotu ho ještě doporučit.