V žádném případě nechci říci, že tyto brutální činy zcela vymizely. Nebo že si nezasluhují exemplární potrestání. Pokud by však postižená byla v pokušení něco si přimyslet, vidina několikaletého vězení manžela s nulovým ekonomickým přínosem do rodinného rozpočtu ji z podobných fabulací rychle vyléčí.

Neviditelná ruka trhu se však v intimním soužití začala projevovat i jiným, nečekaným způsobem. Moje kamarádka psycholožka mi vyprávěla příběh dvaadvacetileté Lucie. Tato svobodná, vysoce atraktivní dívka se seznámila s úspěšným padesátiletým podnikatelem. Byl majitelem prosperující firmy s několika desítkami zaměstnanců. Přestože většina podobných dívek směřuje do různých soutěží krásy a modelingových agentur, Lucii uspokojilo místo sekretářky. Nebo, jak se moderně říká, osobní asistentky.  

Sexuální asistence

Bylo totiž spojené s luxusním dvoupokojovým služebním bytem, astronomicky vysokým platem, stejně jako s návštěvou kosmetických nebo módních salónů. Ale i s povinností "doprovázet šéfa na služebních cestách". V zimě do Alp nebo na Mauritius, v létě nejraději na italskou či francouzskou Riviéru.

Dostala také k dispozici mobilní telefon a platební kartu s neomezeným úvěrem. Snad nemusím ani dodávat, že jedinou povinností bylo poskytování sexuálních služeb panu šéfovi s prakticky nepřetržitou službou na telefonu. Ke cti dotyčného proutníka budiž řečeno, že Lucii poctivě informoval: nikdy se nerozvede a bude i nadále pečlivým otcem dvou dospělých dětí, stejně jako novopečeným dědečkem.

Nejhorší situace nastávala o Vánocích, kdy Lucie zůstala s nesmírně nákladnými dary sama. Pan ředitel ji krátce navštívil a pak spěchal domů. Užít si stromeček, prskavky a kapříka se svou manželkou, dětmi i vnukem. Celých pět let se tato nákladná milenka - asistentka utěšovala nadějí, že jednou nad rodinnými pouty zvítězí. Tedy že svou upřímnou láskou a osobním šarmem porazí celým ten rodinný klan.

Čekání bez výsledku

Marně. I když dary byly čím dál nákladnější a dovolené atraktivnější. Splnila si mnohý ze svých tajných snů. Výsledkem však bylo psychické strádání. A na nepřetržité sexuální službě na telefonu to neměnilo nic. Přepychový byt se stával zlatou klecí.

U Lucie se po pěti letech začaly projevovat vážné sexuální poruchy. Začala také trpět depresivními stavy a nespavostí. Veškerý přepych, nákladné dovolené a luxusní byt nedokázal vykompenzovat pocit, že je stále považována pouze za nákladnou prostitutku. Její pozorný a velkorysý milenec se neukázal tak čestným a zodpovědným partnerem, jak by si představovala.

Absolutní knock out ovšem představovalo náhlé zjištění, že ten úspěšný podnikatel odepisuje veškeré investice do Lucie z daní jako firemní náklady. Služební byt, celé jeho vybavení, auto, cestovné, mobilní telefon. Zkrátka celá Lucie a její láska stála na finančních odpisech a kolonkách v daňovém přiznání.

Konec pak už byl velice jednoduchý. Lucie se pokusila o sebevraždu, léčila se a nakonec z toho přepychového, ponižujícího života utekla. Naštěstí je pořád ještě mladá a krásná.