Viagra se sice dočkala následovníků a více či méně zdařilých kopií, ale její proslulosti zatím žádný lék na léčení poruch potence nedosáhl.

V Česku vyzkoušel viagru teoreticky každý druhý muž. Od ledna 1999, kdy je modrá pilulka na poruchy erekce v Česku k mání, bylo v lékárnách vydáno bezmála 1,5 milionu tablet. Česko je tak mezi zeměmi střední a východní Evropy na třetím místě, hned za Maďary a Slovinci.

Snadnost použití základem úspěchu

Velký úspěch pilulky přičítají lékaři snadnosti použití. Do objevu viagry totiž měli muži málo možností: mohli si nechat voperovat do údu polotuhou plastovou tyčinku, která po naplnění vzduchem umožnila ztopoření. Mohli si také na penis navléknout válec a podtlakem dosáhnout prokrvení. Na kořen pak navlékli prstenec, který bránil odtoku krve a udržel erekci. Další možností byla injekce s účinnou látkou přímo do penisu.

Podle německého urologa a sexuologa Axela-Jörga Potempy největší výhodou viagry je, že pomáhá bezbolestně, nekomplikovaně a bez větších vedlejších účinků při krátkodobém užívání. Jen velmi nízký podíl pacientů si stěžuje například na bolesti hlavy či nevolnost. Naproti tomu úspěch po požití pilulky hlásí přes 70 procent mužů.

Dlouhodobější užívání není bez následků

Zejména dlouhodobější užívání viagry však může přinášet také problémy: Šest až 18 procent mužů se si stěžuje na bolesti hlavy a návaly horka. U tří procent pacientů se dokonce vyskytly poruchy vidění provázené "modrým závojem" přes sítnici. Viagře se rozhodně musejí vyhnout muži se srdečními problémy, kteří užívají nitráty potlačující bolest na prsou. Při kombinaci těchto léků a viagry totiž může náhle tak silně poklesnout krevní tlak, že to může ohrozit pacientův život.

Podle různých studií se u zhruba poloviny mužů dostavuje erekce do 20 minut po polknutí viagry, u třetiny z nich dokonce do 14 minut. Při testech s neúčinnou látkou, tzv. placebem měli muži úspěch jen asi ve 20 procentech případů.