Není proto divu, že se Finové více než kdy jindy chodí zahřát do sauny. To však představuje značný nápor na místní elektrárny, a proto vláda občanům doporučuje, aby kratochvíli omezili.

"Doporučená teplota v sauně je 70 až 80 stupňů," píše se v dokumentu vydaném ministerstvem průmyslu a obchodu. Tradičních sto stupňů totiž vyjde neúměrně draho. Úředníci dále Finům doporučují, aby víc topili dřevem a aby u svých počítačů vysedávali méně.

"Karetní a společenské hry jsou nejlepší způsob, jak si s rodinou ukrátit čas," radí ministerstvo. Odůvodňuje to tím, že mozek nepotřebuje k fungování elektřinu ze sítě, na rozdíl od sauny nebo právě počítačových her.

Udržet 5,2 miliónu finských domovů v teple totiž vyžaduje rekordní množství elektřiny. Tato severoevropská země má čtyři jaderné elektrárny a 17 procent elektrické energie Finsko produkuje ze svých vodních elektráren.

Kvůli suchému létu jsou však zásoby vody na Skandinávském poloostrově omezené. Kdyby proto došlo k nějaké technické závadě, mohli by podle ministerstva průmyslu a obchodu Finové elektřinu dostávat i na příděl. A to by saunám na nějakou dobu definitivně odzvonilo.