Nemůžete se vynadívat

Přistihli jste se, že na svého nového partnera neustále hledíte a nemůžete se doslova vynadívat? I to může být známka toho, že vám na něm záleží mnohem víc, než si připouštíte.

Podle odborníků lze i díky intenzivnímu očnímu kontaktu probudit opětovnou romantiku i u dlouhodobějších vztahů. Existují totiž studie, které zjistily, že páry, které spolu navazují oční kontakt k sobě cítí mnohem silnější romantické pouto než ty, co tak nečiní. Stejně tak pokud si budete delší čas vzájemně hledět do očí s cizím člověkem, je velká pravděpodobnost, že k němu pocítíte příjemné pocity.

Opojné pocity

Je naprosto normální, že si ve chvíli, kdy se zamilováváte, připadáte jako smyslů zbavení. Studie Kinsey institutu přišla s tím, že mozek zamilovaného člověka vypadá stejně jako mozek někoho, kdo užil kokain. Za tento stav můžete poděkovat dopaminu, který je uvolňován v obou zmíněných případech. To je dobré vysvětlení toho, proč se lidé v novém vztahu chovají bláznivě.

Pořád na něj/ni myslíte

Když někoho milujete, může se vám zdát, že ho prostě nemůžete dostat z hlavy. To proto, že váš mozek uvolňuje fenylethylamin, známý také jako droga lásky. Právě tento hormon způsobuje pocit poblouznění.

Tento pocit vám může být známý také proto, že se fenylethylamin vyskytuje i v čokoládě. Tím by se také dalo vysvětlit, proč nikdy nezůstanete jen u jedné kostičky.

Chcete, aby byl ten druhý šťastný

Láska je rovnocenný vztah, ale štěstí toho druhého se pro vás stane velmi důležitým, až v okamžiku zamilovanosti. Podle vědců takzvaná soucitná láska může být tou nejdůležitější známkou zdravého vztahu. To znamená, že jste ochotni uhnout ze své cesty proto, že chcete svému protějšku usnadnit život a učinit ho šťastnějším.

Štěstí protkané velkým stresem

Ačkoli se láska často spojuje s hřejivými a příjemnými pocity, může být také velkým zdrojem stresu. Zamilovanost často způsobuje, že váš mozek uvolňuje stresový hormon kortizol, který způsobuje, že jste netrpěliví, občas vám tzv. bouchnou saze a děláte problém tam, kde není.

Necítíte bolest tak intenzivně

Další známkou zamilovanosti je i ten fakt, že v případě zranění či zdravotního problému prožíváte bolest a další nepříjemnosti mnohem méně intenzivněji, než když zamilovaní nejste. Studie provedená na Lékařské fakultě Stanfordovy univerzity nechala účastníky, aby se dívali na fotografii někoho, koho milují v okamžiku, kdy prožívali bolest. Z jejich zjištění vyplynulo, že pohled na svého milého dokázal zmírnit běžnou bolest až o 40 % a skutečně obrovskou bolest o 15 %.

Zkoušíte nové věci

Každý chce na prvních schůzkách s novým protějškem udělat dojem a dost často se tak začne pouštět do věcí, které do té doby nikdy nedělal a ani ho v podstatě nezajímaly. Což potvrdily i mnohé studie. Podle nich si mnozí lidé v době zamilovanosti rozšiřují své zájmy a proměňují osobnostní rysy.

Váš srdeční tep se synchronizuje

Se zajímavým zjištěním přišli američtí vědci, podle nichž srdce zamilovaného páru mohou bít ve stejném rytmu.

Jste v pohodě s nechutnými věcmi

Pokud jste úzkostlivě čistotní, a přesto vám vůbec nevadí líbat se s partnerem, který porušuje vaše hygienické návyky, pak jste skutečně zamilovaní. Studie provedená na univerzitě v Holandsku zjistila, že sexuální vzrušení může překonat pocit znechucení.

To znamená, že pokud vás partner neskutečně přitahuje, prostě ho necháte dělat věci, které byste v jiných případech nikdy netolerovali.

Milujete jeho/její výstřednosti

Pokud někoho opravdu dobře poznáte, je pravděpodobné, že u něj objevíte povahové maličkosti, které ho činí výjimečným. Podle studie mohou právě tyto skutečnosti přispět k tomu, že se člověk zamiluje ještě hlouběji.