Badatelé mají za to, že tato metoda si neumí poradit s faktem, že ze všech ras jsou nejvíce k obezitě náchylní Asijci. Jim se tuk ukládá především v břišní oblasti, což je ze zdravotního hlediska dost riskantní.

Skutečnost, zda je člověk obézní, se zjišťuje podle propočtu, při němž se porovnává výška a váha. Obézní je člověk s indexem hmotnosti 30, činí-li tento index 25 a více, má osoba sklon k nadváze. Index 30 má například člověk, který váží 100 kilogramů a měří 170 centimetrů.

Předseda IOFZ Philip James je přesvědčen o tom, že nedocenění počtu obézních lidí je jednou z příčin selhávání vlád při řešení stále naléhavějšího problému obezity.

Jedna z expertní skupin Světové zdravotnické organizace soudí, že Asijci, kteří mají index hmotnosti 23,3, mají také větší riziko, že onemocní nějakou chorobou, jež je s obezitou spojena. IOFT si navíc myslí, že dost velká část z 3,6 miliardy Asijců má index hmotnosti větší než 23,3.

Profesor Arne Astrup, jenž je jedním z předsedů Mezinárodní společnosti pro studium obezity, považuje obezitu za globální epidemii, která zhoršuje průběh řady nemocí, které se podle něho u obézních lidí plně projeví až v příštích dvaceti letech.

S obezitou souvisejí kromě jiných kardiovaskulární nemoci, cukrovka, vysoký tlak a zhoubné nádory.

Odborníci předpokládají, že přímo obezita je každý rok příčinou úmrtí 320.000 lidí v Evropě a více než 300.000 v USA.