Ženy kariéristky, jak bývají cílevědomé dámy toužící po úspěchu mnohdy nazývány, nemusejí být automaticky jen takové, které nikdy nechtějí mít vlastní rodinu a děti. Většina z nich chce, ale důležitější je pro ně nejdřív něco v životě dokázat, až poté se chtějí usadit.

Jenže pořídit si první dítě až kolem čtyřicítky nebo i později nemusí být tak snadné, jak se zdá, a to i když je žena jinak zdravá. Podle dat z nedávného průzkumu, pokud má žena čtyřicátnice partnera ve věku zhruba stejném, případně staršího, než je ona sama, její šance na otěhotnění se velmi citelně snižují.

Anglická filmařka Samantha Taylor-Woodová (47), je jednou z žen, která si pořídila dítě s výrazně mladším partnerem. Aarona Johnsona (24 let) si vzala v roce 2012, mají spolu dvě dcery.

Anglická filmařka Samantha Taylor-Woodová (47) má dvě děti s výrazně mladším partnerem. Aarona Johnsona (24 let) si vzala v roce 2012, mají spolu dvě dcery.

FOTO: Profimedia.cz

Možná i proto lze vysledovat mezi ženami daného věku nárůst tzv. pum, tedy zajištěných a dobře postavených dam, které si hledají výrazně mladšího a atraktivního partnera. Ten jim kromě sebevědomí, které může s přibývajícími roky poněkud klesat, může „pomoci” i jinak – s početím potomka.

Kanadští vědci se totiž domnívají, že problém s otěhotněním u čtyřicátnic není většinou tak ani přímo u nich, ale u jejich stejně starých nebo starších partnerů, u kterých je mnohem častější výskyt problémů nejen s množstvím, ale i kvalitou spermatu. A proto je výrazněji mladší partner (zajíček) tou možnou šancí, jak by mohly ženy po čtyřicítce snáze otěhotnět, uvádí Dailymail.

Mladší, atraktivnější a zdravější

„Nejde o to, svádět nezletilé, ale čím mladší partner bude, o to větší šance žena bude jednoduše mít. Je to zcela biologicky vysvětlitelný fakt, proč se z těch svobodných stávají v určitém věku lovící pumy,” vysvětlil doktor Michael Dahan z McGill University v Montrealu.

Dítě s mladším partnerem, dnes již bývalým, má také herečka Halle Berryová (48). Model Gabriel Aubry (39) je mladší o devět let.

Dítě s mladším partnerem (šestiletá dcera), dnes již bývalým, má také herečka Halle Berryová (48). Model Gabriel Aubry (39) je mladší o devět let.

FOTO: Profimedia.cz

Doktor Dahan s kolegy v rámci průzkumu oslovil celkem 631 žen ve věkovém rozmezí 40–46 let, věk jejich partnerů byl od 25 do 73 let. Ženy pak byly dále rozděleny na ty, které děti měly a které ne. Průměrný věk partnerů, kteří se nestali dosud otci, byl podle zjištění 43 let. A to bez ohledu na to, jakého věku byla jejich partnerka.

„Zjistili jsme, že vajíčka mladých žen si dokážou poměrně jednoduše poradit s případnými problémy nebo opravami genetického materiálu mužských spermií. Jakmile ale žena dosáhne věku čtyřiceti let, už se tak děje spíše sporadicky,” dodal Dahan.

Profesor Dagan Wells, lékař z Oxford University zabývající se plodností, k tomu dodává, že věk kolem čtyřiceti let je podle jejich zjištění oním hraničním bodem, kdy už se vajíčko starší ženy nedokáže vyrovnat s horší kvalitou spermií partnera (která se s věkem snižuje), čímž výrazně klesá šance na otěhotnění.