I ze statistiky prvních pohlavních styků vyplývá, že většina se jich odehraje právě v létě. Důvodů, proč by člověk měl být právě tehdy sexuálně aktivnější, existuje hned několik. Ty hlavní souvisejí s naší zvířecí nebo chcete-li přírodní podstatou.

Je třeba zjevné, že v prehistorii platilo: lidské mládě počaté v létě a narozené mezi březnem a květnem prožilo první měsíce života v příznivém období jara, léta a podzimu. Mělo tak vyšší šanci na přežití. Něco z této atavistické zkušenosti v nás zřejmě dříme dodnes.

Síla světla

Dostatek světla je jednou z příčin naší zvýšené letní aktivity, a to nejen sexuální. Světlo, které dopadne do našeho oka, stimuluje prostřednictvím nervů příslušná mozková centra, a tedy i tvorbu určitých hormonů. Důležitou roli v nich hraje melatonin, který je nutný pro zdravý spánek a řízení biorytmů našeho těla.

Když máme světla nedostatek, narušuje to správnou tvorbu hormonů a naše biorytmy. Trpíme mizernou náladou, nevýkonností, apatií, nejsme schopní se soustředit. Trápí nás ospalost, menší chuť na sex, ale také sklon k přejídání sladkostmi, bolesti hlavy a tak dál. Když máme světla dostatek, cítíme se dobře a mnozí z nás začnou mít dokonce roupy.

Změna jako afrodisiakum

Psycholog PhDr. MUDr. Miroslav Krejčíř z Luhačovic upozorňuje, že v létě funguje i takzvaný Coolidgeův efekt. Váže se k němu historka o třicátém americkém prezidentovi Calvinu Coolidgeovi. Navštívil slepičí farmu, na které si jeho žena všimla velmi čilého kohouta. "Za den stihne dvanáct i čtrnáct krytí," vysvětloval jí farmář.

"To byste měl říct panu prezidentovi," usmála se škodolibě paní Coolidgeová. "A musí to být pokaždé se stejnou slepicí?" zeptal se farmáře prezident. "Ne, pokaždé s jinou," vysvětloval farmář. "To byste měl říct paní prezidentové," zasmál se prezident.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Ve kterém ročním období se nejraději milujete?

Biologové vypozorovali, že sexuální apetit samečků nestoupne jen s každou novou samičkou. Ale že ho zvyšují také zajímavé změny prostředí. Etologové například zaznamenali, že lev v zoo, kterého už omrzela jeho samice, o ni znovu projevil zájem, jakmile zvířata změnila své obvyklé prostředí. Nebo když ošetřovatelé udělali nějaké stimulující změny v jejich výběhu či klecích.

Řeknete, že člověk není lev. Ale každý psycholog z manželské poradny vám potvrdí, jak blahodárně působí na manželský a intimní život romantické večeře ve dvou, návštěvy koncertů a divadel, výlety na hezká místa, odjezd na vytouženou dovolenou, prostě jakákoliv příjemná změna.

Útěk ze všedních dnů

Pobyty v lázních jsou typickým příkladem vybočení ze všedních stereotypů, a nejednou i ze zažité role. Lázeňští lékaři, včetně bývalého lázeňského gynekologa MUDr. Radima Uzla, by mohli dlouze vyprávět, co to může způsobit v sexuálním životě lidí.

Léto, kdy máme prázdniny a jezdíme na dovolené, bývá poměrně intenzívním obdobím nových zážitků a vybočení ze stereotypů. Je logické, že si pak mnohem více lidí nevyměňuje jen pohledy a názory, ale také tělesné tekutiny.

Odhalená těla, rozbouřená krev

V létě, kdy chodíme méně oblečení, máme možnost víc vnímat tělesné signály a pachy. Podle sexuologa Radima Uzla si stačí představit milence, kteří se k sobě tisknou v zimních bundách, a dvojici, která dělá totéž jen v tenkém letním prádle nebo v plavkách.

O prázdninách bývá mnohem jednodušší přesvědčit vytouženou ženu nebo muže, že v přírodě je krásně. I podle statistik ji v létě hojně navštěvují zejména mladí lidé bez vlastního bytu.

Sexuolog Jaroslav Zvěřina připomíná, že s vyššími teplotami obvykle souvisí větší temperament. Stačí podle něj porovnat, jak se projevuje většina Skandinávců v porovnání s jižanskými národy. Psycholog Miroslav Krejčíř k tomu dodává, že vyšší teplota zlepšuje prokrvení. To u savců i u člověka obvykle znamená také lepší sexuální funkce, a vůbec lepší psychické a fyzické reakce. Podle něj není náhodou ani to, že v akupunktuře existuje společná dráha pro stimulaci krevního oběhu a sexuality.