1. Všichni dobří partneři jsou již zadaní

Jedná se o klasické omezující přesvědčení, se kterým se odborníci často setkávají. Realita je totiž naprosto jiná. Lidé se rozvádějí v každém věku a viníky jsou jak ženy, tak muži. Šance narazit na stejně zklamaného partnera, tak není vůbec malá. Navíc existuje tolik důvodů, proč jsou i v tomto věku lidé svobodní a žádnou minulostí nezatížení. Často stačí jen otevřít oči.

2. Už jsem jednu šanci na lásku měl/a, další nepřijde

Toto si často říkají vdovy a vdovci, zvlášť pokud měli to štěstí a prožívali opravdu krásný vztah. Jsou přesvědčeni, že tak úžasného člověka, kterého již jednou vedle sebe měli, nikdy nenajdou. Pravda je ale úplně jiná. Už proto, že jednou dokázali najít toho pravého, mají velkou šanci jej nalézt i podruhé. Chce to jen věřit a oprostit se od detailního srovnávání. Každý jedinec je zcela jiný, a pokud nemá všechny vlastnosti jako předchozí partner, neznamená to, že je špatný.

3. Hledání lásky je ztráta času

Ve skutečnosti nikdo, kdo někdy našel svou lásku, neřekl, že to byla ztráta času. Samozřejmě pokud člověk absolvuje množství neúspěšných schůzek, večírků, cítí se velmi zklamaně až znechuceně. Nicméně jen ve výjimečných případech člověku přijde láska sama naproti.

4. Slevovat z ideálu se nevyplácí

Žádný člověk není dokonalý, většina lidí má nějakou tu chybu, ale to neznamená, že nemůže být tím pravým. Dokonalost jednoduše neexistuje. A i kdyby člověk nalezl pana Dokonalého, ještě to nezaručuje, že s ním utvoří krásný vztah. Víc než dokonalost je totiž důležitější lidství, a tedy schopnost empatie, porozumění, tolerance a respektu.

5. Muži jsou lháři, ženy lhářky

Jednou zklamaní jedinci mají strach, aby jejich budoucí partner nebyl stejný, jako ten předchozí, což je pochopitelné. Nicméně i tyto strachy brání jedinci nalézt vztah nový.

"Mějte na mysli, že matematicky je naprosto nemožné nalézt jednoho zcela autentického jedince," vysvětluje koučka Ronnie Ann Ryanová a dodává: "Navíc mnohem důležitější je hledat u druhého pozitivní vlastnosti, a tedy svou inspiraci hledat u kvalitních lidí z okolí. Jedině tak si zrestartujete svůj automatický hledáček a začnete před slabochy upřednostňovat právě kvalitní lidi."

6. Nepotkávám zajímavé lidi

Zajímavé lidi nikdy nepotkáme, pokud je sami nebudeme aktivně vyhledávat. Sedět a ztěžovat si je nám lidem vlastní, štěstí tak ale nikdy nenalezneme.

Bohužel dalším paradoxem je, že mnoho z nás za zajímavé lidi považuje ne moc dobré jedince. Slušnost a dobrota často vzbuzuje nudu, zatímco potvora či lotr vzrušení a dobrodružství. Pravda je někde uprostřed. V každém případě, jakmile vyprchá prvotní vzrušení u vztahu s potvorou či lotrem, zavání to mnohem větší tragédií než život s prvotně nudným partnerem.

7. Lidé se dnes nechtějí vázat

Jedinou možností, jak zjistit, zda člověk vážně stojí o nalezení nové lásky, je způsob, jakým hovoří o svém životě. "Například pokud se jedinec svěřuje, jak moc miluje pohyb, ženy, pak to rozhodně není typ, který by se chtěl jakkoliv usadit a naopak pokud druhý říká, jak moc je unavený hledáním partnera, pak o ten vztah skutečně vážně stojí," dodává koučka Amy Schoenová.

8. Nemám vůbec čas

V dnešní době je většina lidí v časovém presu, nicméně pokud na něčem opravdu záleží, tak si na to čas najdou i ti největší workoholici. Pokud si chce člověk nalézt lásku, musí si z toho učinit svou prioritu a přizpůsobit tomu vše ostatní. Jednoduše, když se chce, tak to jde. Člověk ale musí chtít a neustále se na něco nevymlouvat. I hledání lásky vyžaduje úsilí a ochotu přijmout nezbytná opatření.