Odborníci za velmi znepokojivé považují přiznání čtvrtiny lidí, že zůstali ve vztahu i déle než tři roky poté, co byli rozhodnuti, že s tím druhým už žít nechtějí. Přičemž ani další dvě třetiny z dotazovaných na tom nebyly o moc lépe, jelikož v takovém vztahu setrvaly minimálně rok.

V nefunkčních vtazích přitom nejčastěji zůstávají mladí lidé ve věku 25 - 34 let.  Z pohledu odborníků je to dáno i tím, že tato věková kategorie je nejvíce zatížená pohledem na svou budoucnost. Představa rodiny tak mnohé páry žene do budování společné domácnosti, což vyžaduje často množství peněz, které si ještě nejsou sami schopni vydělat a ušetřit. Svou situaci tedy řeší nejrůznějšími půjčkami či hypotékami.

„Paradoxně zpřetrhat finanční vazby je pro partnery mnohem těžší než učinit rozhodnutí po emocionální stránce,” dodává pro Daily Mail odborník přes vztahy Ian Williams.

„Vše má své opodstatnění. Když se finance vymknou kontrole, lidé se často dostávají do dluhových pastí, proto se z finančního pohledu vyplácí oddalování rozchodu, a to až do okamžiku, kdy dotyční opět získávají kontrolu nad svými penězi. Z pohledu partnerství je to ale samozřejmě špatně,” dodává Williams.