Doteky působí velmi příznivě na naši psychiku, sebevědomí a způsobují pocit, že se cítíme a vypadáme krásně. Přestože jsou tak důležité a lidé po nich touží, z průzkumů vyplývá, že partneři pociťují jejich nedostatek. A ačkoli tvrdí, že jsou ve vztahu šťastní, tři z pěti lidí uvádějí, že touží po častějších dotecích i polibcích se svým partnerem.

Jsou případy, kdy se dotyková příjemnost a blízkost přemění na nezájem, či dokonce až averzi. Proč? Důvodů může být několik. Jedním z nich je, když na sebe partner přestane dbát. Například když má pocit, že už nemusí, protože už má své jisté. V takových případech se vůbec nejedná jen o muže. I ženy např. ztloustnou nebo přestanou dodržovat osobní hygienu či obě věci najednou.

Chorobný žárlivec si lásku nevynutí

Odpor mohou pociťovat také ti, jejichž partner je chorobným žárlivcem. A opět se nejedná jen o muže. Žárlivá žena není nic výjimečného. Ti, kteří si svým naléháním, kontrolou, neustálým tlakem vynucují pozornost jakéhokoli druhu, opravdu nemohou čekat spontánní pohlazení či něco víc od svého partnera.

A velkou část také tvoří páry s nestejnou potřebou sexuálního vyžití. Tento problém se týká spíše žen. Děje se tak hlavně v době, kdy je žena s menší potřebou sexu ještě nějak handicapovaná. Například péčí o malé dítě či děti, nevyspalá či unavená. Vynucování si pozornosti ze strany partnera, pak ženu může dovést až k dotykovému odporu.

Podle psycholožky Alice Vondrové se bohužel tento problém ve většině případů nedá vyřešit. Cesta je podle ní prevence, aby k fyzickému odporu nemohlo dojít. „V momentě, kdy tady dotykový odpor je, tak za mou mnohaletou zkušenost vím, že s tím se už většinou nehne,“ uvedla.