Zmíní-li se někdo jen náznakem o tom, že s partnerem či partnerkou nesdílí společné lože, nejednoho člověka napadne, že v jejich vztahu asi všechno nefunguje tak, jak má.

Někdy to tak bývá, stále častěji jsou ale vidět situace, kdy spánek v oddělených ložnicích partnerskému páru spíše prospívá. Důvodů, proč se k takovému kroku partneři rozhodnou, může být více.

Někdo už jednoduše nechce snášet nepříjemné každonoční chrápání partnera, jiný zase není nadšen z některých návyků své drahé polovičky (čtení v posteli, případně práce na notebooku apod.).

„Obdobné situace jsou stále častější. Mnozí lidé mají v dnešní době už tak problémy se spánkem. Když se k tomu přidají každý večer ještě dohady o tom, jak má být v ložnici teplo, kdy se bude chodit spát nebo věčný boj o deku či o televizi v ložnici, není se čemu divit,” uvedla pro server Women´s Health magazínu vztahová koučka Michelle Callahanová.

Pohodlí i vzájemný respekt

Pokud se partneři shodnou na tom, že oddělené ložnice jsou pro ně ideálním řešením k tomu, aby se každý z nich řádně v noci vyspal, nic jim nebrání to realizovat.

Podobně to vidí i Nate, který je ženatý rok a půl. „Vlastní ložnice jsou jedním z důvodů, proč jsme tak šťastní. Každý máme svůj vlastní prostor a volbu, jak si spánek nastavíme, a hlavně se neobtěžujeme svými koníčky (hra na kytaru a čtení). Jednoduše se respektujeme,” uvedl v pořadu Good Morning America.

„Když se dva lidé opravdu milují, tolerují navzájem své potřeby, a pohodlný spánek je jednou z nich. Oddělené ložnice pak na jejich vztahu nic nezmění, spíš ho posílí. Navíc odpadnou ranní výčitky, že jsou například kvůli partnerovu chrápání nevyspalí. I takové drobnosti totiž mohou ničit jinak dokonalý vztah,” souhlasí Callahanová.