„Když pracuji na své sebedůvěře, stavím si vlastní životní dům, ve kterém je mi dobře a chci v něm i další roky žít. Jsem pak také schopna specifikovat, koho v mém domě chci a kdo do něj nepatří,“ vysvětluje Lenka Černá, koučka projektu Dove Objev svoji krásu.

Podle ní dělají ženy největší chybu, pokud vstupují do vztahu bez své vlastní identity. Jelikož když neví, jaké skutečně jsou a po čem touží, nemohou mít ani správnou představu o tom, jakého partnera chtějí a co s ním chtějí prožít.

Bez sebedůvěry se obvykle člověk ocitá v submisivní roli, kdy zapomíná sám na sebe a jen se bezmezně přizpůsobuje druhému, což samozřejmě není dobře. Jednak trpí úzkostí ze sebe samého, v horším případě si utváří emoční závislost na svém partnerovi, což se projevuje chorobným žárlením nebo zvýšenými projevy emocí, jako je pláč nebo vztek.

„Lidé by si měli uvědomit, že od vztahu nestačí něco očekávat. Partnerství je jako investice, která je pro druhého zajímavá a cenná. Jakmile jeden pro druhého začne ztrácet hodnotu, přichází problémy a vše může skončit špatně,“ upozorňuje Černá.

Bez sebedůvěry trpí všechny vztahy

Nízká sebedůvěra negativně ovlivňuje i rodinné, přátelské a pracovní vztahy. Pokud si člověk nevěří sám, pak neumí ani asertivně jednat se svým okolím, čehož okolí může zneužívat.

„Zkuste si na papír napsat seznam všech lidí, kteří jsou kolem vás, a k nim si zapište pocity, které s nimi prožíváte, a zeptejte se sami sebe, zda není možné svou pozici ve vztazích s ostatními vylepšit,” radí Lenka Černá.

„Naučte se specifikovat, co od vztahů s druhými očekáváte a v jaké formě chcete, aby s vámi druzí jednali. A nebojte se to dát najevo. Nezapomínejte také, že jak se k sobě chováte sami, chovají se k vám i druzí. Máte k sobě dostatečný respekt? Sledujete signály, které vám vaše tělo dává o svých potřebách? Jste typ, který chodí se šupinatou kůží nebo si po koupeli užíváte vůni a hydrataci tělového mléka? Všechno záleží jen na tom, jaký k sobě zaujmete postoj. Změna nepřijde hned, ale budete se divit, jaké věci se začnou dít, až to se sebou budete myslet vážně dobře,” uzavírá koučka.