Psychoterapeutka Kate Anthonyová sestavila pět jednoduchých kroků, jak neustále v partnerech probouzet vášeň a zároveň upevňovat vztah.

1. Láskyplný vzkaz - Většina lidí si je vědoma, že láska není jen o emocích, ale i komunikaci. Jenže ne pro všechny je snadné říct nahlas své pocity tak, jak je opravdu cítí. Proto odborníci radí, místo řeči upřednostnit psané písmo a při předávání vzkazů využít kreativity.

Například drobné psaníčko schované pod polštářem, v kapse u saka, ale i v kufru, pokud druhý odjíždí někam pryč, či milý vzkaz na zrcadle, smska apod. může pro vztah znamenat mnohem víc, než vyřčená slova.

2. Vlastní život - V každém vztahu je zapotřebí ponechat si také čas na sebe. Mít své vlastní aktivity, zájmy a přátele je jednoduše i v období největší zamilovanosti nutnost. Bohužel to je první věc, které se jedinci vzdávají. Po čase se ale probudí a začnou si uvědomovat, že jim něco strašně moc chybí.

Pokud jste se v tomto stavu ocitli, pak vězte, že jediným správným řešením je obnovit předchozí život - přátele, koníčky i čas na sebe samotného.

3. Zdraví a kondice - V období seznamování se všichni snaží vypadat co nejlépe. Postupem času ale partneři zleniví a přestanou se o cokoliv snažit. Což je samozřejmě špatně. Jednak přestávají být pro sebe vzájemně atraktivními a pak také ubližují sami sobě, svému sebevědomí, ale i celkovému zdraví.

Pokud se jedinec cítí dobře, pak je velký předpoklad, že i do vztahu vloží maximum. Začne-li trpět komplexy, pak se i tyto neduhy objeví na jeho přístupu k druhému a vše se odrazí na samotném vztahu.

4. Žádné hry a zbytečné drama - Hrát hry s partnerem se nevyplácí, zvlášť pokud se ten druhý necítí komfortně. Při hádkách je dobré vyslechnout názory druhého, říci své vlastní pocity a to pokud možno pozitivním způsobem a ze zásady nehodnotit pocity druhého či ho odsuzovat za jiný názor.

Příklad: Pokud druhý řekne, že jde na chvilku ven s kamarádem a vrátí se druhý den ráno, pak se to dá říci následovně:
„Hodně si mi ublížil, moc jsem se bála, že se ti něco stalo.”
”Nemáš vůči mně vůbec žádný respekt, je vidět, jak moc tě nezajímám, když ti nestojím ani za to, aby si mi zavolal.”

První řešení změkčuje emocionální pole mezi partnery, což otevírá komunikaci. Druhé řešení je přesný opak. Obviňování a výčitky působí přímo toxicky a v lidech probouzí to nejhorší.

Pokud je člověk hodně naštvaný, pak není obvykle schopen vést konstruktivní rozhovor. Proto je vždy lepší vychladnout, jít se ven projít a až poté začít věci řešit.

5. Šaty dělají člověka - Většina lidí miluje pohodlí, a proto se doma obléká výrazně jinak, než když jde mezi lidi. Pohodlné ale dost často znamená asexuální či někdy doslova odpudivé.

Pokud tedy žena chce, aby byla pro muže i po letech atraktivní, pak nesmí zapomínat, že se tak druhému musí i jevit. A to platí i obráceně. Vytahané triko či ušmudlané tepláky jednoduše nejsou tím pravým ořechovým ani pro jednu stranu.


Žena

13:10

Kapr s bramborovým salátem jako štědrovečerní menu je klasika, tuto rybu lze ovšem připravovat i mnoha jinými způsoby. Připravili...

12:05

„Každý román, který jsem vydala samizdatem, četla nejdřív babička,” prozrazuje Judita Horváthová, která za posledních pět let napsala...

11:05

Polévka je grunt a ani vánoční tabule se bez ní neobejde. Co se vařívalo o svátcích kdysi a vaří se i dnes v Čechách, na Moravě či...

10:05

„Od doby, co mám potkany, strašně šišlám,” vysvětluje mi omluvně dvaadvacetiletá recepční Veronika Veignerová, když pusinkuje jednu...Komerční sdělení


Zprávy dne

Na řidičku v Jihlavě někdo střílel z protijedoucího vozu, útok nepřežila

FOTO: ČTK

15. 12. Aktualizováno Policie v Jihlavě vyšetřuje násilný trestný čin, při němž v pátek odpoledne zemřela starší žena – řidička. Podle TN.cz na ni někdo střílel z protijedoucího vozu. Ženu se nepodařilo zachránit ani přes pomoc svědků i záchranářů. Po útočníkovi... Celý článek Na řidičku v Jihlavě někdo střílel z protijedoucího vozu, útok nepřežila»

Vybrané články

15. 12. Nepokládám se za klasického politika, nesedím ve Sněmovně třicet let, prohlásil v předvolebním interview pro Novinky bývalý premiér...

15. 12. Aktualizováno Policisté, příslušníci zásahové jednotky, speciální vozy s kamerovými systémy. Tak vypadá od pátečního podvečera okolí budovy Poslanecké...

15. 12. Čína dále buduje a rozšiřuje své základny v Jihočínském moři. Během posledního roku tam instalovala vysokofrekvenční radar, upozornila...