Svěřené tajemství jedince velmi zatěžuje. A tak není divu, že je nikdo příliš dlouho neudrží. Po vyzrazení tajemství totiž přichází obrovská úleva. Naopak čím déle člověk tajemství drží, tím více ohrožuje své zdraví. Alespoň to tvrdí vědecké studie provedené v posledních třiceti letech.

Například studie profesora Toma Frijinse, které se zúčastnilo 278 adolescentů, zjistila, že ti, co dokázali udržet tajemství, trpěli často depresí a osamělostí, což velmi negativně ovlivňovalo i celkové zdraví.

Uchovat si své vlastní tajemství přitom funguje na stejném principu. Což potvrzuje i výzkum profesorky psychologie Anity Kellyové. Podle ní ti, co mají svá osobní tajemství, trpí častěji bolestmi hlavy, nevolnostmi i bolestmi zad.

„Pokud se snažíme potlačit myšlenku nebo nějaké tajemství, tak v mozku dochází k tzv. ironickému monitorovacímu procesu, který způsobuje, že na tu věc neustále myslíme a nemůžeme na ní zapomenout. Takže místo toho, abychom na to přestali myslet, tak na to myslíme o to víc,” vysvětluje psycholožka Laura Smartová a dodává: „Čím více pak budeme ve stresu, tím více nás mozek bude nutit, abychom tajemství prozradili.”