Každodenní užívání pilulky zároveň dělá potíže hlavně ženám roztržitým a zapomnětlivým. Některé americké výzkumy udávají, že chyby v užívání se vyskytují u každé třetí. Český výzkum neexistuje, ale naše uživatelky určitě nebudou o mnoho pečlivější než Američanky.

Hodně diskusí už bylo také kolem toho, jestli pilulky užívat raději ráno nebo večer. Upřímně řečeno z hlediska účinku je to úplně jedno. Většina žen ale tvrdí, že jim to ráno vyhovuje víc. Mnohé ženy mají své pilulky položené v koupelně vedle kartáčku na zuby. Čištění zubů jim pak připomene, že si pilulku mají vzít. Někteří výrobci antikoncepčních tablet dodávají ženám pěknou samolepku. Tu si mohou nalepit na zrcadlo v koupelně, aby nezapomněly. Neexistuje totiž žena, která by se ráno do zrcadla nepodívala.

Mladší ženy jsou roztržitější

Veliké problémy s užíváním pilulek má řada žen, které často jezdí na služební cesty. V takových případech se asi vyplatí mít s sebou ještě jedno náhradní balení. Společně s cestovními toaletními potřebami. Náhradní tablety se mohou velice hodit také o víkendu na chalupě.

Moderní antikoncepční pilulky se prodávají v lisovaných fóliích, takzvaných blistrech. Na jejich zadní straně bývá šipka, v jakém směru je mají ženy užívat. Jsou na nich zkratky jednotlivých dnů v týdnu. I to je určitá pomůcka pro roztržité.

Asi největší chyby, pokud jde o pravidelné užívání tablet, dělají velmi mladé dívky ve věku 15-19 let. Přitom se říká, že roztržitosti přibývá s věkem. V hormonální antikoncepci, zdá se, jako by to neplatilo.

I když to pro ženu není pokaždé úplně jednoduché, neměla by pilulku vynechat, ani když prožívá zklamání v lásce, hádá se s partnerem nebo třeba dostala špatnou známku ve škole. Ledabylé užívání může vést nejen ke ztrátě antikoncepčního účinku, ale ještě častěji k nepravidelnému krvácení. Pravou pohromou pro pravidelnost v polykání pilulek je pak u mladých dívek situace, když antikoncepci užívají bez vědomí rodičů, nebo dokonce proti jejich vůli a tajně.

Ženy nechtějí menstruovat hlavně v létě

Velmi často se také setkáváme s otázkou, jak je možné posunout při užívání antikoncepce menstruační krvácení. Zejména když se blíží doba prázdnin a dovolených u moře. Tehdy začíná podobných dotazů nápadně přibývat. Je to jednoduché. Žena vynechá při užívání pilulek plánovanou týdenní přestávku. K menstruaci nedojde.

Pokud těchto přestávek vynechá několik, může se tak menstruace zbavit i na několik měsíců. Stejně tak může, ve chvíli, kdy začne brát druhé balení tablet, užívání na týden přerušit a menstruace se dostaví opožděně.

Tohle všechno lze dělat s tabletami, kterou jsou jednofázové. To znamená, že mají stejný obsah účinných látek v každé tabletě. Pilulky dvoj- a trojfázové, ve kterých se množství hormonů v každé pilulce trochu mění s ohledem na hormonální cyklus ženy, se pro posunování menstruace nehodí. Stačí však, když uživatelky těchto pilulek požádají před dovolenou svého lékaře, aby jim dočasně změnil antikoncepční přípravek za takový, v němž mají všechny tablety stejný obsah. A po návratu od moře se mohou zase vrátit ke svému původnímu oblíbenému vícefázovému preparátu.