S manipulátorem se přitom můžeme setkat úplně všude – na pracovišti, v rodinném kruhu, mezi přáteli i jinde. Lze ho jednoduše poznat podle toho, že bývá egocentrický, mění své postoje podle situace, často ze sebe dělá oběť, lže nebo u svého protějšku navozuje pocit viny.

„Při jednání s potenciálním manipulátorem se bedlivě soustřeďte na to, o čem jednáte. Ne na člověka, se kterým jednáte. Dále je dobré registrovat, že zběhlí manipulátoři uplatňují tzv. zrcadlení – nenápadné opakování vašeho chování – vy si dáte nohu přes nohu, oni také. Nenápadně opakují (ale ne papouškují) i vaše slova. Buďte opatrní v přítomnosti těch, kdo po vás něco chtějí a tvrdí, že jsou ,jako vy‘,“ klade na srdce kouč Ivo Toman, který se více než rok věnoval studiu technik a triků manipulace.

Ivo Toman - autor osmi bestsellerů a tedy nejprodávanější autor motivační literatury u nás.

Ivo Toman – autor osmi bestsellerů, a tedy nejprodávanější autor motivační literatury u nás.

FOTO: archiv Ivo Tomana

Hrozba líbivých slov

Od koho nám hrozí největší nebezpečí a kdo bývá nejúspěšnějším manipulátorem? „Jsou to lidé líbiví, takoví, kteří vám jsou už po pár minutách sympatičtí víc, než by měli být,“ upozorňuje Ivo Toman.

V rámci rodiny i zaměstnání pak určitě využijete tento postřeh: „Pozor na reciprocitu. Někdo vám něco poskytne, vy to přijmete, ale on pak požaduje, abyste mu to nějak vrátili. Jde o staré známé ,dávej a pak ber a ber a ber…‘ Odmítněte proto počáteční laskavosti či ústupky vůči vaší osobě, pokud cítíte, že by po ní mohla následovat žádost o něco.“

Manipulace je skutečně všude – mezi příbuznými, přáteli, kolegy, neblaze přítomná je i v politice. Nikdy nevymizí. Co ale zmizet může, je naše náchylnost k ní. Není přitom od věci spolehnout se na poznatky specialistů, kteří její zákonitosti probádali od A do Z.

„Proč lidé manipulují? Aby se sami cítili lépe, a také proto, aby vydělali,“ shrnuje Ivo Toman, který všechny poznatky předává na svých školeních.