Dívka jménem Alex se považuje za příslušníka opačného pohlaví uvězněného v ženském těle. Otec ji vychovával jako chlapce, v jejich šesti letech však zemřel.

Přestože lékařští odborníci u soudu pronesli, že je Alex příliš mladá na to, aby se k podobnému kroku zodpovědně rozhodla, tribunál v Melbourne rozhodl v dívčin prospěch a nařídil léčbu, které bude následovat operace.

Léčebný proces bude zahájen znemožněním menstruace až do Alexiiných šestnácti let, poté jí bude nasazena hormonální léčba pomocí testosteronu, který podpoří růst svalstva. O dva roky později přijde na řadu chirurgický zákrok provedený na pohlavních orgánech.

Australský soud se rozhodl ve prospěch nezletilého změnit své pohlaví především na základě vyjádření psychiatrů, podle nichž trpí Alex sebevražednými sklony.

Prezident Lékařského spolku, Bill Ggasson, však prohlásil, že ho verdikt velice překvapil. Domnívá se, že by soud měl v podobných případech postupovat obezřetně, zejména jedná-li se o mladičké osoby, jako je Alex.