Mezi dary pro etiopskou nevěstu zase nesmí chybět kosso, které musí zkonzumovat při slavnostní hostině. Tato zvláštní medicína prý totiž zaručí jejímu manželovi, že na něj bude o svatební noci milá.

O méně příjemný svatební dar se naopak postarala svému bývalému snoubenci jedna tchajwanská exmilenka. Nechala totiž v onen slavný den uveřejnit v místních novinách celostránkový inzerát, jenž obsahoval šest mimořádně vášnivých milostných dopisů, které jí před rokem napsal.

Vraťme se ale ke svatebním darům tradičním, ačkoli také u nich mohou nastat problémy. To když novomanželé bezmocně zírají na tři žehličky, čtyři sady stejných skleniček, dvoje příbory a jídelní servis zdobený koťaty, který se nehodí ani na chalupu.

Aby se takovým rizikům předešlo, přicházejí některé obchodní domy a společnosti s nabídkou tzv. svatebního listu. U nás je jednou z nich firma Potten&Pannen, která zásobuje naši obchodní síť luxusními kuchyňskými potřebami. Snoubenci si v těchto prodejnách vyberou podle vlastního vkusu potřeby do domácnosti a založí si zde svatební list s jejich seznamem. Budoucí dárce pak informují, že by jim některý výrobek udělal radost. U každé položky je také uvedena cena, takže svatebčan může vybírat i podle svých finančních možností. Navíc si bude jistý, že jeho dárek neskončí v hlubinách kredence, odkud se vytáhne, jen když on přijde na návštěvu.