Mocná síla, která vede jedince k lásce a naprosté harmonii, zároveň tlumí a neutralizuje sexuální chemii. Tudíž čím víc se partneři sbližují, více si rozumí a jsou těmi nejlepšími přáteli, tím horšími jsou milenci.

Jeden z předních světových odborníků na vztahy Jack Morin, který dlouhodobě zkoumá, proč blízkost spíše ničí vztahy, než zlepšuje sex, to zdůvodňuje tím, že se jedná o přirozenou reakci organismu. Pokud se z partnera stává nejlepší přítel, pak to mozek může začít vnímat jako incest a začít takovému vztahu bránit. Ne zcela funkční vztah tak po sexuální stránce může fungovat mnohem lépe.

Emocionální intimita tak ve skutečnosti může bránit uspokojujícímu sexu. Podle Daily Mailu je zdravější to, čemu se říká vztahová diferenciace - ačkoliv se jedinci milují, vždy zůstávají sami sebou a ve všem se nepřizpůsobují. Mají své názory, své přátele, své koníčky apod.

Partneři by se tedy měli především doplňovat a tlačit se navzájem ze své zóny pohodlí, zkoušet nové věci a rozšiřovat si vzájemně obzory.