Požitek z něj se totiž plně vyrovná sexuálnímu zážitku. Lidský mozek motivuje člověka k tomu, aby se snažil získat libé pocity uspokojení. Život nám bohužel přináší neustále nějakou nepříjemnost. Nenaplněné životní sny nás přivádějí k depresi. Uspěchané životní tempo vyvolává pocit tísně.

Není divu, že se snažíme tento neblahý stav nějak neutralizovat. Někdo to může dělat polknutím prášku nebo užitím nějaké drogy. Existují však i méně nebezpečné cesty k příznivému ovlivnění naší mozkové biochemie.

Pokud zavrhneme kokain i marihuanu, může přijít na řadu alkohol a tabák. Tahle cesta je k dosažení euforie nejkratší. Hladinu mozkových hormonů kortizolu a dopaminu však můžeme ovlivnit také úspěšným sportovním nebo pracovním výkonem. A kupodivu i sexem a jídlem.

Rovnoprávnost mezi muži a ženami

Ženám, které si přicházely stěžovat do poradny na nadměrnou a obtěžující sexuální aktivitu svého partnera, sexuologové radili: „Krmte tu bestii!“ Po dobrém jídle nastává blažený stav dokonalé spokojenosti a klidu. Buddhisté mu říkají nirvána. Ostatně už J. A. Komenský říkal, že „plný břich rád leží tich“.

V sexu existuje aspoň nějaká rovnoprávnost mezi muži a ženami. V jídle tomu tak není. Tělesná nadváha ničí ženskou krásu daleko víc než mužskou. Zatímco tlustou ženu nazýváme ohleduplně plnoštíhlou, mluvíme o mužském tlouštíkovi zpravidla jako o sympatickém chlapíkovi a bonvivánovi, který si dokáže užívat darů života. Režisér klidně obsadí i mírně obézního stárnoucího herce do role svůdníka. Tloustnoucí žena může hrát tak nanejvýš komickou postavu.

Nadměrná obezita navíc nesvědčí o bonvivánství, ale o nesmyslném požitkářství takové dámy, její slabé vůli a malé schopnosti se ovládat. Alespoň podle mínění většiny lidí. Není divu, že redukčními dietami přetékají především ženské časopisy. Také vegetariánství se u slabšího pohlaví vyskytuje třikrát častěji než u mužů.

Tlustou ženu opatrně nazýváme plnoštíhlou. O mužském tlouštíkovi často mluvíme jako o sympatickém chlapíkovi, který si dokáže užívat života.

Mnohokrát jsem tu už poukazoval na to, že vyhublé manekýny představují spíš kostry obalené kůží. Nepřekvapí, když je sanitka odveze z předváděcího mola rovnou do nemocnice.

Touha po sexu a jídle sice nebývá tak zoufale nutkavá jako potřeba vzít si drogu. Nicméně může být hodně naléhavá. Takové bezdrogové narkomanství však nelze nazývat závislostí. Přejídání sice není zdravé a obezita zkracuje život. Ale neničí nás tak rychle a dramaticky jako třeba kokain. A z přemíry sexu ještě nikdo neumřel. Pokud při něm nedostal infarkt nebo nebezpečnou sexuálně přenosnou nemoc. Ale to je už zase jiná kapitola.