Studie amerických vědců z Univerzity ve Wisconsinu poukazuje na to, že moderní doba rozvoj smíšených přátelství podporuje. Řada těchto přátelství má negativní důsledky zejména pro ty, kdo žijí v dlouhodobém partnerském vztahu. Mnoho partnerů na kamaráda své přítelkyně žárlí. Žárlivost ale může mít své opodstatnění.

Přátelství obecně je základem každého partnerského vztahu. V případě, že je v lásce vše v pořádku, žena většinou k intenzivnímu přátelství s jiným mužem netíhne. Pokud však blízký kontakt s partnerem postrádá, je pravděpodobné, že se snáz spřátelí s někým, kdo ji jako přítel vyslechne.

Budoucnost přátelství nepřeje

Ve většině případů pak existují dvě varianty, jak se přátelství mezi mužem a ženou může vyvinout - ve skutečnou lásku, nebo v zánik přátelství. Nejčastější je pak ta druhá varianta.

Přátelství tak nemůže být plně funkční, protože jeden z dvojice bude vždy přemýšlet nad tím, jak by mohl získat lásku svého protějšku. Druhému to může být nepříjemné, nechce svého kamaráda trápit, a proto raději přátelský vztah ukončí.

Skutečné výhody smíšeného přátelství vidí účastníci studie primárně v tom, že jim jejich protějšek dokáže dobře poradit, poskytnout názor z jiného úhlu pohledu a také zvýšit sebevědomí. Svobodným ženám může kamarád dočasně vynahradit fakt, že nemají přítele - mají s kým jít na firemní večírek, do kina nebo na svatbu své sestry.

Výhody a nevýhody

Existuje i řada nevýhod. Přítel opačného pohlaví může mít na věci tak odlišný názor, že může docházet ke konfliktům. Mezi další nevýhody patří již zmiňovaná žárlivost partnera nebo riziko zamilování.