Experti přitom zdůrazňují zcela jednoznačnou skutečnost - podobné amatérské náhrady nefungují jako antikoncepce ani náhodou a už vůbec neochrání před pohlavně přenosnými nemocemi.

Na prezervativy nemají

"Tohle se děje, když jsou lidé v zoufalé situaci. Ti mladí lidé nemají peníze ani na autobus do města, natož aby si mohli dovolit koupit kondomy," uvedl konzultant v sexuálních otázkách Peter Greenhouse, který pracuje v Bristolské královské nemocnici.

"Používání obalů od chipsů a fólie může sice vypadat jako vtip, ale když se zabýváte sexuálním životem teenagerů z chudších vrstev, stává se pro vás podobná antikoncepce realitou. Snažíme se teenagery informovat o pohlavních nemocech, ale oni bohužel nemají peníze, aby se proti nim účinně bránili," dodal Peter Greenhouse, jemuž projde rukama v Milneském centru pro sexuální zdraví zhruba 550 lidí týdně.  

Kondomy zdarma v ordinaci

Asociace pro rodinné plánování proto požádá vládu, aby poskytla finanční prostředky na bezplatnou sexuální ochranu pro teenagery, která by byla k dispozici v ordinacích lékařů po celé zemi.

"Mladí lidé potřebují získat přístup na kliniky, potřebují informace týkající se antikoncepce, která funguje, ochrání je před početím a je spolehlivá i při ochraně proti pohlavně přenosným nemocem," dodal Greenhouse.