"Vedení České pošty vybralo náš úřad na vydávání příležitostného razítka právě pro název obce Milostín - milostný, zamilovaný. Žádné výhody nám to nepřineslo, jen práci, ale i radost," říká poštmistrová milostínské pošty Štěpánka Dubinová.

"Loni jsem orazítkovala na tři a půl tisíce dopisů a pohlednic. Letos jich za dva dny přišlo zatím pět set, takže celkový počet bude zhruba stejný jako loni. Razítkuji naposledy v pátek 13. února. V úterý jsem si práci musela vzít i domů. Už mám z toho otlačené dlaně," směje se.

Z domova i ciziny

Dopisy přicházejí nejen z celé republiky, ale i z daleké ciziny. "Letos byl nejvzdálenější ze Spojených států a přeposlali jsme ho po naší republice," pokračuje pošmistrová z Milostína.

".Loni jsme posílali valentýnské razítko do Číny, Kanady, Německa i Spojených států. Také telefon v těchto dnech neustále zvoní. Lidé se ptají, jak získat naše razítko. Volají ale i filatelisté, kteří o ně mají zájem," popisovala kolotoč před svátkem zamilovaných poštmistrová, která sama bývá adresátem nejednoho dopisu.

Razítko má obměnu

Po dvou letech změnilo valentýnské razítko svou tvář. "Loni na něm byly dvě postavičky a uprostřed srdíčko. Letos jsou na razítku dvě propletená srdíčka a nad nimi nápis sv. Valentýn. Pod srdíčky datum a slovo Milostín. To letošní se mi líbí víc," podotkla Štěpánka Dubinová.

Podle poštmistrové posílají valentýnské razítko hlavně starší občané. "Poznám to i podle písma. Posílají ho svým dětem, vnoučkům, příbuzným. Mladí o svátek příliš nestojí a hodně jich ho nedrží. Snad je to tím, že je to svátek americký," zamyslela se poštmistrová.