Nemám pro to jiné vysvětlení, než blížící se termín povinného daňového přiznání. Erotogenní zóny v něm nahradí daň z přidané hodnoty. A orgasmus na sebe bere podobu povoleného odpisu finanční částky na manželku, která není výdělečně činná.

Ale žerty stranou! Jistě není sporu o tom, že frekvence pohlavních styků a celková sexuální životní spokojenost souvisí s druhem zaměstnání. Především ji však ovlivňuje intenzita práce. Je zajímavé, že vysilující fyzické výkony, ať už v práci nebo při sportu, sex nějak výrazně nepřibrzdí. Je to ostatně známo i z několika výzkumů o atletických rekordech, které sportovci dosáhli přes bouřlivý pohlavní život nebo možná právě díky jemu. Známé jsou také zprávy o unikátních sexuálních výkonech těžce pracujících ostravských horníků.

Co však představuje velký tlumič vášní, je vysilující duševní práce. Zvlášť, když ji doprovázejí psychické stresy, nezvládnuté úkoly a nepříjemnosti. Velice často se hovoří o manažerském syndromu. Sexuální poruchy se totiž mezi vedoucími pracovníky vyskytují nejčastěji.

I nejeden podnikatelský úspěch bývá vykoupený impotencí nebo frigiditou. Samozřejmě to neznamená, že každý vedoucí pracovník musí trpět poruchami potence. Pokud si dokáže práci dobře organizovat a určité povinnosti přesune na podřízené, může jeho sexuální život naopak vzkvétat.

U sexuálních poruch zkrátka hraje roli celkové každodenní opotřebení. Často ho zvětšují také mimopracovní stresy. Ty mohou souviset s dojížděním do zaměstnání, s péčí o děti a s dalšími problémy. Obecně platí, že spokojenost v práci a v životě jednoznačně koresponduje se spokojeností v sexu. Vůbec při tom nezáleží na výši finančního příjmu. Hlavním činitelem je celkové životní optimistické nebo pesimistické ladění. Proto jsou mezi námi i velice nespokojení milionáři a naopak také velice spokojení chudobní.