Nejběžnějšími zabijáky libida u žen jsou stres, děti, problémy ve vztazích, úrazy nebo nedostatek fyzické kondice, a také nemoci. Libido je poměrně křehká záležitost, která se mění v čase a v závislosti na mnoha různých lidských aspektech - emocionálních, mentálních, fyzických a duchovních, které by v daný okamžik měly být v harmonii. Kromě toho ovšem existují další faktory, jež mohou chuť na sex u žen potlačit.

Psychologické překážky

Nedůvěra: Nejhoršími psychologickými překážkami jsou problémy s důvěrou a stres. Nízké sebevědomí, často spjaté s problémy s hodnocením své váhy, jsou na vrcholu seznamu zabijáků sexuálního apetitu. Často jsou typické pro ženy, které se chtějí milovat výhradně při zhasnutých světlech a mají problém se před partnerem svléknout.

Rada pro muže: To nejlepší, co může partner s takovou ženou dělat, je ubezpečovat ji, že v jeho očích je krásná a jmenovat konkrétně, co se mu na ní líbí pokaždé, když na to pomyslí.

Nedostatek sebedůvěry je spolu se sexem největším zabijákem chuti na sex.

Nedostatek sebedůvěry je spolu se stresem největším zabijákem chuti na sex.

FOTO: fotobanka Profimedia

Stres: Většina lidí trochu podléhá stresu, ale jakmile stres začne mít vliv na sexuální život, stává se z něj opravdový problém.

Rada pro muže: Snažte se ji stresu zbavit - zkuste třeba relaxační masáž a trochu rozmazlování. Pozor ale, dlouhá masáž může partnerku uspat.

Úzkost: Pokud je žena úzkostná a nervózní, nejspíš nebude právě toužit po sexu. Úzkost z milování (která může mít původ i ve zneužívání v dětství či znásilnění) je spolu se stresem tragédií nejen pro sexuální, ale celý život.

Rada pro muže: Žena potřebuje nejprve identifikovat a pak překonat problém. Klíčová je ze strany muže absolutní podpora a dobrá komunikace.

Fyzické zdraví

Nedostatek fyzické aktivity: Ženy, jež pravidelně cvičí, mají větší sexuální drive a více dnů se milují, než nemilují. Jejich perioda je méně bolestivá a premenstruační syndrom je nepatrný nebo neexistuje. Pokud žena pravidelně cvičí (aspoň 4krát týdně hodinu denně), je velmi málo pravděpodobné, že by trpěla hormonálními problémy.

Rada pro muže: Není příliš citlivé navrhovat partnerce, aby začala více cvičit. Muž by měl proto přijít s nápadem nějaké společné fyzické aktivity. Koneckonců zlepší to i jeho sexuální život.

Špatná strava: Strava ovlivňuje celkový pocit pohody a štěstí, ale i bolestivost menstruace. Koneckonců jsme tím, co jíme.

Tučné jídlo vede k horší náladě, kondici a potažmo nemocem, na které je třeba brát léky, jež mohou také ovlivnit sexiální apetit.

Tučné jídlo vede k horší náladě, kondici a potažmo nemocem, na které je třeba brát léky, jež mohou také ovlivnit sexuální apetit.

FOTO: fotobanka Profimedia

Rada pro muže: Opět platí, že pokud muž partnerku vyzve, aby se zbavila tučného jídla a slazených perlivých nápojů, nejspíš se sexu jen tak nedočká. Partner by měl jít příkladem a vyměnit chipsy za zeleninu a kolu za vodu. Oba se pak budou cítit více energicky, a budou mít víc sexuálního elánu.

Zamořený organismus: Pokud své tělo zamoříme (kouřením, nadváhou, špatnou stravou, nedostatkem pohybu), projeví se to na naší pleti, energii i tělesném zápachu. Toxiny způsobují, že se cítíme mnohem hůře, než bychom měli. Nejlepší cestou, jak očistit tělo, je pít hodně vody, užívat antioxidanty, jako je zelený čaj, a cvičit.

PMT: Premenstruační syndrom ovlivňuje ženy několik dnů až týden před menstruací. Vliv PMT na chování se u každé ženy liší, ale u některých může jít o seriózní problém. Často se chovají iracionálně, podrážděně, silně emocionálně, nervózně i úzkostně. V jednu chvíli může být vše v pořádku a za okamžik se promění v hysterické dračice.

Rada pro muže: Ženy jsou v tomto období velmi citlivé z důvodu zvýšené hladiny estrogenů. Partner by se neměl nechat strhnout k hádkám, naopak by měl pomoci ženě odbourat stres a napětí.

Antikoncepce

Antikoncepční pilulky: Pilulky sice na jednu stranu dávají ženě svobodu, což působí jako afrodiziakum, nicméně k ženskému libidu zase tak přátelské nejsou. Udržují totiž neustále stejnou hladinu hormonů a tím žena ztrácí zvýšenou sexuální chuť v období ovulace nebo před ní. V těle také stoupá hladina pohlavního hormonu, který se váže na testosteron v ženském oběhu a znefunkční jej. Testosteron je zodpovědný za velkou část ženské sexuální energie, a ztráta jeho už i tak nízké hladiny není pro sexuální život dobrou zprávou.

Antikoncepce nemusí sednout hned napoprvé.

Antikoncepce nemusí sednout hned napoprvé.

FOTO: fotobanka Profimedia

Progesteronová injekce: Forma antikoncepce, která má vysokou hladinu progesteronu, což přesvědčí tělo, že je žena těhotná. Tlumí ale produkci estrogenu, který je nezbytný pro zdraví reprodukčního systému a tlumí sexuální apetit u většiny žen.

Tato forma antikoncepce je často spojena s psychickými problémy, přibýváním na váze a vaginálními problémy, které činí sex bolestivým a nepříjemným.

Antikoncepční tělísko: Funguje podobně jako injekce, ale progesteron se uvolňuje pozvolna a může zůstat v těle až tři roky. Kupodivu sexuální touhu nijak nebrzdí, právě naopak. Zkušenosti s vlivem na libido jsou každopádně kladné i negativní. Pokud totiž ženě tato antikoncepce "nesedne", může získat až chování černé vdovy - sexuální apetit se extrémně zvýší, vedle toho ale může žena mít až destruktivní tendence. Dalšími vedlejšími příznaky jsou náladovost, obsedantní chování, deprese či akné.

Rada pro muže: Pokud si myslíte, že sexuální nechuť partnerky může být způsobena typem antikoncepce, zkuste ji přimět, aby s lékařem probrala jiné možnosti ochrany proti početí. Vybraná antikoncepce nemusí "sednout" napoprvé.

Léky na předpis

Antidepresiva: Některá antidepresiva mohou snižovat libido u žen a jiná právě naopak. Pokud dobře fungují, chuť na sex spíše zvýší, protože se žena cítí celkově lépe a má více energie. Někdy ale mohou nastat například problémy s orgasmem, který se dostavuje později nebo vůbec.

Rada pro muže:  Zásadní je dobrá komunikace. Věnujte více času mazlení a líbání a netlačte na sex samotný. Nátlak je totiž také vrahem libida.

Léky na krevní tlak: Léky na krevní tlak obvykle ovlivňují sexuální apetit ženy, takže je zapotřebí společně s lékařem najít takové, které mít vliv na sexuální život nebudou. Důležité je také pátrat po příčině vysokého tlaku.

Rada pro muže: Podporujte ji ve cvičení, zdravé stravě, vymýšlejte aktivity, které vás budou bavit, a budete si u nich užívat legraci.

Většina sedativ uklidní tělo a mysl, některé potlačují chuť na sex a vzrušivost.

Většina sedativ uklidní tělo a mysl, některé potlačují chuť na sex a vzrušivost.

FOTO: fotobanka Profimedia

Sedativa: O některých sedativech je známo, že snižují libido a vzrušivost a znemožňují dosáhnutí orgasmu. Většina sedativ uklidní tělo a mysl. Ženy si tak spíš připadají jako zombie než jako bohyně sexu. Důvody pro předpis sedativ bývají jedinečné, a není dobré polemizovat o jejich užívání.

Rada pro muže: Snažte se detoxikovat její organismus, sportujte, dělejte zábavné věci a snažte se ji dostat zpět do pohody.

Vliv na sexuální apetit ženy mají i další léky na předpis. Například antihistaminika ovlivňují zvlhčení sliznice a způsobují ospalost, libido negativně ovlivňují i antipsychotika, léky proti záchvatu, rakovině či protizánětlivé léky.

Drogy

Extáze: Po užití extáze, která působí jako afrodiziakum, může být sexuální apetit ženy na topu a vše může být perfektní, nicméně když odezní, dostaví se absolutní deprese všech tělesných orgánů v těle. Při dlouhodobém užívání klesá radikálně hladina serotoninu, což způsobuje změny nálad, depresi, agresivitu, podrážděnost a poruchy spánku.

Marihuana: "Tráva" má tlumivý účinek na organismus a obvykle působí jako vrah libida u žen. Navíc vysušuje sliznici v pochvě i ústech, což k chuti milovat se nijak zvlášť nepomáhá.

Amfetaminy: Speed a jiné amfetaminy způsobují sexuální dysfunkce u mužů a žen. Sex je pravděpodobně to poslední, na co budete myslet. Zato budete mluvit rychleji, než byste si kdy mysleli, že dokážete.

Opiáty: Opiáty jsou často spojeny s neschopností dosáhnout orgasmu a nižší sexuální touhou. Muži mohou mít problém s erekcí, ženy zase se zvlhčením. Pro uživatele heroinu je sex na spodních příčkách priorit, kokainisté sice mohou mít díky tomu větší sebevědomí a intenzivnější prožívání, nicméně je často provázejí výše uvedené potíže, když dojde na věc.

Zloději si spletli popel zesnulých za kokain. Ilustrační foto

Opiáty jako například kokain či heroin jsou často spojeny s neschopností dosáhnout orgasmu a nižší sexuální touhou.

FOTO: fotobanka Profimedia

Nemoci a poruchy

Štítná žláza: Problémy se štítnou žlázou přímo ovlivňují hormony, které působí chaos v ženském sexuálním apetitu. Je to jedna z nejméně probádaných příčin.

Nadledvinky: Nadledvinky produkují část testosteronu u žen, a pokud tato žláza nefunguje, jeho hladina klesá. Znamená to, že žena nemá chuť na sex pokaždé. Nadledvinky udržují u žen sexuální drive i po menopauze, tedy když vaječníky, jež produkují testosteron také, přestanou fungovat.

Hysterektomie: Odstranění dělohy (někdy i vaječníků a vejcovodů) má na ženy rozdílné účinky. Zhruba polovině žen se po zákroku zlepšil sexuální život, asi 21 procent ale zaznamenalo pokles touhy a potěšení.

Definování problému je prvním krokem k jeho řešení. Pro partnery proto platí, že by vždy měli dbát na takt a citlivost, jinak možná ani nedostanou příležitost vyzkoušet to jindy.