Nedaleko maloměsta v americkém vnitrozemí tak vznikl nový sexshop. Místní venkovské obyvatelstvo, které o vykřičených prodejnách a domech dosud slyšelo jen z časopisů, není na podobné podniky zvyklé a rozhodně nehodlá novou módu trpět.

Klientů ubývá

"Dožírá nás to k šílenství," tvrdí vysloužilý seržant Phil Cosby z kansaského Abilene a ukazuje k obrovskému billboardu s nápisem "Lví doupě", který se tyčí nad dálnicí. Název je dost výmluvný a určitě se nejedná o obchod s potravinami či textilem.

Cosby vede údernou skupinu, která se snaží znepříjemňovat sexshopu život, když už nemá žádnou právní možnost ho zakázat. A tak Cosbyho dobrovolníci postávají s obrovskými dalekohledy nedaleko zařízení, pozorují cvrkot kolem a pilně si zapisují poznávací značky parkujících automobilů, v nichž sedí potenciální klienti podniku. Abilenští svůj hněv přitom nesoustředí tolik na majitele obchodu jako spíše na zákazníky a podle posledních zpráv místního tisku se zdá, že taktika přináší úspěch a počet zákazníků klesá.

Asi stovka dobrovolníků prochází kolem sexshopu dnem i nocí a nosí varovné plakáty s nápisem: "Rozmyslete si to, nebo vás nahlásíme." Taktika je tedy jasná. Řidiči nákladních vozů, kteří tvoří hlavní klientelu obchodu, riskují, že se poznávací značka jejich vozu dostane do sešitu některé z hlídek a hláška skončí u zaměstnavatele na stole.

Místo obuvi nabízejí sex

V maloměstě Abilene o 6 500 obyvatelích nikdo netušil, že se bývalá zájezdní restaurace pro řidiče nákladních automobilů proměnila v celodenní prodejnu pornografických časopisů, kazet, nafukovacích pan a sexuálních pomůcek, dokud majitel nevztyčil dvacetimetrový billboard s neklamným názvem. A tak obyvatelům městečka došlo, že za humny na dálnici mají potenciální problém, který musí odstranit v zárodku.

"Přišli v noci. Mysleli jsem si, že tam budují obuvnictví," vzteká se šéf oddělení územního rozvoje Abilene Karen McMillan. Stejně jako v mnoha dalších maloměstech plány územního rozvoje stanovují jen rámcově, kde budou obytné, průmyslové, obchodní a zemědělské oblasti, ale na "vykřičené" oblasti nepamatují. Na rozdíl od poučených velkoměst, která sexshopy dávno z center a lidnatých čtvrtí vyhostila a navíc stanovila, ve kterých hodinách smějí svoji činnost provozovat.

Rozhněvaní usedlíci také vyžadují nařízení o otevírací době a zákazu prodeje v neděli a studují, zda nelze obchod zrušit na základě zákona zakazujícího obscénnosti na veřejnosti. Aby se vyhnulo budoucím sexshopům, okresní zastupitelstvo odhlasovalo jednomyslně nařízení o ústním slyšení všech žadatelů o otevření nového obchodu či podniku.