Psycholožka Alice Vondrová říká, že na trhu vztahů se předvádí každý. Jako příklad uvedla namlouvání ze zvířecí říše:

„Samec se snaží ulovit kvalitní samičku a samička si vybírá z těch samců toho, který se jí zdá nejkvalitnější a bude mít nejlepší přístup ke zdrojům, aby uživil její mláďata. Tam je to v pořádku. Tak to funguje ve zvířecí říši. Ale i u lidí to k namlouvání patří,“ říká psycholožka. Každý se podle ní snaží přijít na to, co by partner preferoval a to mu předvádí.

Když však pomine zamilovanost a pár je rozhodnut, že spolu chce být a žít, je podle Alice Vondrové na místě odkrýt karty a snažit se jeden druhého co nejlépe poznat. A důležité je snažit se sžít se svými zvláštnostmi.

Dobré vlastnosti svého partnera máme tendenci po čase brát jako samozřejmost. A partnerský vztah vydrží jen tehdy, když jsou lidé schopni vydýchat partnerovy horší stránky a s nimi se i sžít, zdůrazňuje Alice Vondrová.

Dodává, že „neexistuje nějaký bůh či polobůh, který by neměl nějaké špatné vlastnosti. Každý nějaké má“.

Upozorňuje, že pro fungující vztah je také nutné pochopit povahu a temperament partnera. „Čím dříve se lidé poznají a jsou schopni se akceptovat - tolerovat a najít v sobě určitou shovívavost k zvláštnostem povahy svého protějšku, tím mají větší pravděpodobnost, že spolu vydrží dlouho.“