MUDr. Thomas Pertynski z katedry gynekologie zdravotního institutu v Lodži se k tématu otěhotnění ve zralém věku vyjadřuje skepticky: „I když je rozhodnutí začít poprvé s antikoncepcí ve věku čtyřiceti let let poměrně důležité a vážné, oproti tomu se mi těhotenství po čtyřicítce jeví dramatičtější.“

Možností antikoncepce je vaginální kroužek.

Možností antikoncepce je vaginální kroužek.

FOTO: fotobanka Profimedia

Pozdější těhotenství s sebou může nést určitá rizika, a to pro matku i dítě. „Některé čtyřicátnice prodělaly operace břicha, jež mohou ovlivnit průběh těhotenství. Jiné trpí vysokým krevním tlakem či diabetem II. typu a jejich děti se mohou narodit s vrozenou vadou. Takže pokud žena po dítěti okolo čtyřicítky vyloženě netouží, protože to může být její poslední šance na otěhotnění, doporučuji ženám používání antikoncepce.“

Každá z antikoncepčních metod má své nevýhody, hormony nejsou vhodné pro všechny ženy, kondom zase není 100% spolehlivý.

Každá z antikoncepčních metod má své nevýhody, hormony nejsou vhodné pro všechny ženy, kondom zase není 100% spolehlivý.

FOTO: fotobanka Profimedia

Gynekolog Pertynski je zastáncem názoru, že hormonální antikoncepce může být ženám, kterým to zdravotní stav dovolí, prospěšná víc než jen tím, že zabrání nechtěnému otěhotnění.[celá zpráva]

„Po padesáti letech zkušeností, kdy je antikoncepční pilulka na světě, víme, že chrání organismus před mnoha onemocněními, snižuje vznik rakoviny prsu, vaječníků, tlustého střeva, zpomaluje vznik osteoporózy.“[celá zpráva]

Kondomy, tablety, náplasti, hormony i tělíska

Mezi nejpoužívanější antikoncepční prostředky, jaké mají aktivní páry k dispozici, patří kondom a přerušovaná soulož. Když pomineme určitý diskomfort při přerušované souloži, obě metody nebývají stoprocentně účinné.

Nitroděložní tělísko s hormonem, které je menší než běžná rtěnka, je mezi ženami nad čtyřicet stále populárnější.

Hormonální nebo nehormonální nitroděložní tělísko je menší než rtěnka, cena se pohybuje od pěti do šesti tisíc korun, antikoncepční účinnost je pět let.

FOTO: fotobanka Profimedia

Gynekologové doporučují užívání hormonálních tablet, náplastí, ale i nitroděložních tělísek. Tělíska jsou dostupná ve více variacích, hormonální a bez hormonů. V Česku jsou na trhu nehormonální tělíska DANA, Gyne-T, Multiload-Cu. Tělísko uvolňující hormon se nazývá Mirena. Cena tělíska se pohybuje mezi pěti a šesti tisíci korunami, což v období pěti let finančně vychází výhodněji než užívání antikoncepčních pilulek.

Nitroděložní tělíska

Nitroděložní tělíska od doby svého vzniku prošla vývojem. Jak tvrdí lékaři na serveru Vitalia, dříve se tělíska vyráběla z drahých kovů a ženám způsobovala trvalou neplodnost, protože byla implantována nastálo. Dnes se vkládají tělíska na pět let, lze je vyjmout, některá uvolňují hormony a působí jako antikoncepce.

Tělíska jsou malé předměty nejčastěji ve tvaru písmene T, které by se ve dlani ztratily. Zavádějí je pouze specializovaní gynekologové, a to skrze pochvu pomocí trubičky velikosti dlouhého tenkého brčka. Po zavedení se trubička vyjme a vlákna vedoucí od konce tělíska do pochvy jsou zkrácena na délku asi dvou centimetrů.

Záleží na každé ženě a jejím zdravotním stavu, pro jaký druh antikoncepce se rozhodne. Rozhodujícími faktory jsou věk, zdravotní stav a prodělaná onemocnění, fakt, zda žena rodila či ne a určitě je nutná konzultace s gynekologem.