Podle nejnovějšího průzkumu společnosti SANEP tedy ženy trpí častěji pocitem méněcennosti kvůli svému tělu než muži. Největší problémy se svým nahým tělem přitom přiznávají mladí lidé a to hlavně dívky ve věku od 18 do 25 let.

"V případě sexu jde však zjevně v mnohých případech jak stud, tak komplexy z nahého těla stranou," míní autoři průzkumu. V intimních chvílích se totiž stydí jen necelá třetina žen a pouze sedm procent jejich partnerů.

Češi neholdují nudismu

Češi nejsou velcí exhibionisté, ale zároveň je nelze řadit mezi puritány. O nahotě i sexu dokáží vcelku otevřeně hovořit, jen se neradi na veřejnosti odhalují a ukazují nazí. Proto ani většina Čechů nikdy nenavštívila nudistickou pláž a ani je to neláká.

"I přes poměrně velkou otevřenost v otázkách dotýkajících se osobní nahoty je zjevné, že kult nahé krásy je velkým problémem zejména pro mladé dívky, což se ve svém důsledku může dramaticky odrážet na kvalitě jejich psychiky, a tedy i sebedůvěry," uvedli autoři průzkumu.

Internetového průzkumu, který se uskutečnil od 6. do 13. srpna, se zúčastnilo více než 9 tisíc lidí ve věku od 18 do 69 let.