Přesto kojení stále není naprostou samozřejmostí. Je jistě potěšující, že při propuštění z porodnice stoupl počet dětí, které matka pouze kojí, na 91,3 procenta. Podařilo se prodloužit i jeho délku, ale po půl roce už kojí pouze 28,6 procenta maminek.

Nejpřirozenější výživa

"Kojení či krmení dítěte mateřským mlékem přináší matce i dítěti řadu výhod. Je pro dítě nejoptimálnější výživou, má správnou teplotu i kvalitu a kojenec může dostat napít, kdykoliv chce. Posiluje obranyschopnost organismu a ovlivňuje vývoj fyzický i psychický.

Je také vědecky dokázáno, že děti kojené mateřským mlékem jsou zdravější a dokonce méně trpí alergiemi.

Je třeba si uvědomit význam kojení nejen pro výživu dítěte, ale také pro vztah mezi matkou a dítětem. Některé ženy však mají obavy z toho, že může nějak narušit jejich zdraví. Tyto obavy jsou naprosto liché. Právě naopak, kojení je chrání před rakovinou prsu, vaječníků, hrdla děložního a dokonce zabraňuje zvýšené lomivosti kostí v období klimakteria," uvádí MUDr. Anna Mydlilová, dětská lékařka z Thomayerovy nemocnice v Praze a současně zakladatelka i předsedkyně Laktační ligy.

Výhody pro matku

Kojení přináší matkám značný přínos. Jednak se děloha po porodu rychleji vrací do původního stavu, jednak jsou poporodní ztráty krve menší, a ženy proto méně trpí i anémií. Mnohé z nich ocení, že také jejich postava se rychleji dostává do normálního stavu.

Nezanedbatelné nejsou ani výhody ekonomické, protože je bez diskuse levnější než umělá výživa. "Mnoho žen přestane kojit pouze proto, že mají nedostatek základních znalostí o tom, jak se tvoří mléko, a o technice kojení. Také nedostatek sebedůvěry, nedostatečná podpora členů rodiny a zdravotníků jsou dalšími důvody, proč u nás ženy předčasně přestávají kojit.

Je zvykem problémy při kojení řešit podáním umělé výživy. Správnou techniku kojení, jak správně odstříkat a alternativní způsoby krmení najdete v brožuře Co všechno potřebujete vědět o správném kojení, kterou vydala Laktační liga, nebo se můžete poradit v Národním laktačním centru či telefonicky na horké lince kojení," dodává Anna Mydlilová.

Problémem je stále zavádění příkrmu do jídelníčku dětí. Podávání čaje a nemléčných příkrmů před šestým měsícem věku je nevhodné, protože dětský organismus ještě není připraven na jejich trávení.

Ačkoliv jsou o této situaci matky i odborníci informováni, realita vypadá jinak. Šedesát čtyři procent dětí pije do půl roku čaj a tři čtvrtiny dětí dostávají ovoce a zeleninu v době, kdy by měly pít pouze mléko. Živiny z příkrmu totiž kojenec získá hůře než z mateřského mléka.