Podle ředitelky čeljabinské školy se oblastní správa chce vypořádat s takovými nešvary, jako jsou šíření pohlavních nemocí, AIDS a těhotenství školaček.

"Naše oblast je na sedmém místě v Rusku co do onemocnění AIDS. Toto neštěstí se stává už v raném věku. Musíme hledat nějaké netradiční způsoby, jakými dětem vštěpit základy bezpečného sexu," uvedla pro televizi NTV.

Pánská ochrana šokuje

Žáci ani pedagogové ale novými způsoby výuky, ke kterým je nutí oblastní školská správa, zrovna nadšeni nejsou. Učebnice, ve které se například popisuje, kdy a jak správně navlékat prezervativ, je spíše šokovala. Užitečnost prezervativů se kniha snaží vštěpit žákům dokonce prostřednictvím básní. Autoři zmíněné učebnice parafrázovali známé verše Majakovského, Puškina či Lermontova, které záměrně zvulgarizovali.

Po četných stížnostech rodičů byla skandální výuka pozastavena. Nahradila ji putovní školní výstava o bezpečném sexu, na které se čeljabinští školáci pouze učí navlékat "výrobek číslo 2", jak je v ruských lékárnách označován kondom.