Toto odhalení bylo pro mnohé doslova šokující. Kinsey svým krajanům totiž ukázal, že jsou úplně jiní, než tvrdili odborníci i laici. Jeho knihy připomínaly něco jako náhlý výkřik známého chlapce z Andersenovy pohádky, který šokoval všechny přítomné sdělením, že král je nahý. Od té doby vyšly desítky podobných publikací, a nejen v USA. Málokterá však vyvolala takovou pozornost jako Kinseyovy knížky.

Před dvěma roky vydali Weiss a Zvěřina podobnou zprávu i u nás. Jmenuje se Sexuální chování v ČR - situace a trendy. Když všechny tyto výzkumy porovnáme, zjistíme, že se za padesát let tak mnoho nezměnilo. Ale také to, že se lidé na celém světě liší ve své sexualitě jen pramálo. Jakkoliv si to řada lidí nechce připustit.

Vliv vzdělání a vyznání

Nedávno probíhala na stránkách jednoho časopisu vášnivá diskuse o tom, jaký vliv mají na sexuální chování různé sociální a ekonomické faktory. Někteří její účastníci upozorňovali na vliv vzdělání a náboženského vyznání. Většina z nich se nemohla smířit se skutečností, že ani jeden z těchto atributů lidskou sexualitu téměř vůbec neovlivňuje. Ať už se to týká četnosti pohlavního styku, užívání antikoncepce, nebo masturbace. Ale dokonce i různých způsobů sexuálního kontaktu.

Výzkumy nepotvrdily žádnou souvislost mezi nimi a dosaženým školním vzděláním. Díky podobným výzkumům proto padají falešné představy a předsudky. Ještě před třiceti lety jsme se v učebnici sexuologie dočetli, že například orální sex provozují pouze lidé sexuálně úchylní a často i duševně zaostalí. Dnes už můžeme naplno prohlásit, že kontakty mezi ústy a genitálem budou zhruba se stejnou intenzitou vykonávat ministři, bezdomovci, soudci, operní pěvkyně, ženy v domácnosti i průvodčí Českých drah. Snad jenom prostitutky budou vykazovat větší četnost těchto kontaktů, což je dáno jejich speciálním profesním zaměřením.

Antikoncepční injekce jako čtyři hříchy

Ani náboženství příliš neovlivní lidskou sexualitu. Například už zmiňovaný A. C. Kinsey nenašel rozdíly mezi vyznavači baptistů, metodistů, presbyteriánů nebo jak se těch více než 300 amerických církví jmenuje. Také u nás jsou rozdíly mezi církvemi skoro zanedbatelné. Jenom ženy katolického vyznání volí kromě metody výpočtu neplodných dnů, nazývané někdy také vatikánskou ruletou, raději dlouhodobě působící prostředky.

Jedna věřící mi to nedávno vysvětlila. Aplikace antikoncepční injekce, která působí tři měsíce, představuje spáchání čtyř hříchů ročně. Při každodenním polykání tabletek je hříchů asi šedesátkrát více. Ještě že máme i preparáty na tři roky. A dokonce se po úpravě příslušných zákonů můžeme těšit na možnost dobrovolné sterilizace. U této metody jeden hřích spraví vše jednou provždy.