Skromnost je v dnešní době považována za neatraktivní vlastnost, a to především u mužů. Ukazuje totiž jejich slabost a nejistotu, což se dnes prostě nenosí. Navíc skromní muži nejsou ochotni na svém nedostatečném sebevědomí pracovat, což jim prý úspěch u žen ještě znesnadňuje.

Neohrabaný herec Hugh Grant by tak u žen velmi snadno dostal na frak od populárního moderátora Simona Cowella, jehož popularita narostla až díky arogantním výrokům v anglické verzi Superstar.

Simon Cowell

Simon Cowell

FOTO: fotobanka Profimedia

Skromnost u ženy nevadí

Výzkum probíhal tak, že vědci sestavili porotu z více jak 200 žen, kterým ukázali videa s uchazeči o zaměstnání. Šlo o ženy a muže, kteří se při pracovním pohovoru chovali velmi skromně a pokorně. Nedokázali se ani dostatečně pochlubit svými dosavadními úspěchy.

Přestože se uchazeči chovali velmi podobně a měli stejnou kvalifikaci, porota upřednostňovala ženy před muži.

Z výzkumu tedy vyplynulo, že skromné a nesebevědomé chování jsou ženy ochotny spíše tolerovat ženě, než muži.  U mužů toto chování považují za slabost a neschopnost.

Jako vyplašený neurotik nevypadá

Hugh Grant je považován za velmi skromného herce.

FOTO: fotobanka Profimedia

Přehnaná očekávání od mužů

Podle odborníků je to dáno především tím, že změny genderových rolí přinesly řadu výhod ženám, ale pohled a požadavky na muže se doposud nezměnily.

Aby muži byli úspěšní, musí se stále držet mužských ideálů, což vede řadu z nich k alkoholismu. Alkohol jim totiž dodává sílu a odvahu a oni tak mohou alespoň částečně zamaskovat svou slabost.

"Od mužů se stále očekává, že budou úspěšní, mocní a dominantní bez vad a nedostatků. Jakmile se u nich objeví nějaká odchylka, hned je to vnímáno jako projev ženství," upozorňuje profesorka Laurie Rudmanová z University v New Jerse.

Bohužel tento trend platí i při výběru partnera. Skromný muž nemá u žen téměř žádné šance vedle sebevědomého až arogantního svůdníka.