Až třetina mužské populace ve světě je údajně obřezána. Vzhledem k tomu, že všichni židé a muslimové podstupují tento zákrok zcela automaticky - jedno zda dobrovolně či ne - není toto procento až tak vysoké. Při rituálním zákroku je předkožka obnažena úplně a žalud po operaci zůstane holý.

V Alžíru se provádí mužská obřízka malých chlapců v hygienických podmínkách nemocnice či u lékaře. To ovšem nebývá pravidlem ve všech zemích světa.

V Alžíru se provádí mužská obřízka malých chlapců v hygienických podmínkách nemocnice či u lékaře. To ovšem není pravidlem ve všech státech světa.

FOTO: fotobanka Profimedia

Židé podstupují obřízku na znamení symbolické smlouvy člověka s Bohem. Bůh totiž nakázal Abrahámovi, aby smlouvu stvrdil obřezáním. Tento zákrok se nazývá Brit mila a provádí se všem židovským hochům.

Zdravotní důvody

U malých chlapců se již kolem prvního roku věku mohou vyskytnout potíže při přetahování. Zná to téměř každá maminka, která má doma malého synka. Pokud jej přebaluje a také důsledně sleduje hygienické a estetické záležitosti - neboli přetahuje za něj, komplikace se zatím nevyskytují.

V období odkládání plínek by se nemělo zapomenout pokračovat v dodržování hygienických návyků. Chlapci už se jim mají samostatně učit, odpadnou tak pozdější komplikace.

V období odkládání plínek se musí pokračovat v dodržování hygienických návyků. Chlapci už se jim mají samostatně učit, odpadnou tak pozdější komplikace.

FOTO: fotobanka Profimedia

Potíže se mohou objevit právě v období, kdy dítko začne "chodit na nočník", případně na toaletu, a začíná o hygienu dbát samo. Právě v tom období by maminky neměly zapomínat sledovat správné počínání při močení, aby nedošlo například k zarůstání předkožky.

Částečná obřízka - Burianova plastika

MUDr. Josef Hrbatý, plastický chirurg z kliniky Laurea, objasnil detaily zákroku zvaného Burianova plastika, při které se pak odstraňuje předkožka jen zčásti:  "Principem této operace je odstranění jen zúžené části předkožky a otočení kožního klínu zevního listu předkožky do zářezu vnitřního listu. Tento výkon klade větší požadavky na zkušenost a pečlivost chirurga.

Výkony provádíme v jakémkoliv věku, u dětí jsou nejčastějšími indikacemi zdravotní potíže. Operace je možné provádět jak v lokální, tak i celkové anestezii, záleží jen na rozhodnutí klienta. U dětí je vhodnější anestezie celková."

Kvalitnější sex není pravidlem 

Někteří muži, již v dětství či později úplnou obřízku absolvovali, nedokážou jednoznačně odpovědět, zde je to v intimním životě výhodou.

"Ze zdravotních důvodů mě úplně obřezali asi v pěti letech, nemohl jsem se coby malý kluk dobře vyčurat. Moč mi zůstávala za kůžičkou a opakovaně se mi za předkožkou tvořily záněty. Rodiče se dlouho rozmýšleli, jestli mě dají obřezat a nakonec to tak dopadlo.

Problémy se záněty odpadly, pravda ovšem je, že mám žalud méně citlivý kvůli tomu, jak je stále obnažen a otírá se o kalhoty či spodní prádlo. Ovšem partnerky si nestěžují, asi jsem výkonnější a při sexu déle vydržím...," vyznal se jedenatřicetiletý Martin.

A právě tento důvod vede určité zájemce, kteří nemají žádné zdravotní ani náboženské důvody, do urologických či chirurgických ordinací se žádostí právě o circumcizi - operativní obnažení žaludu.