Podle španělských výzkumníků totiž domácí uklízení velmi zvyšuje možnost onemocnění astmatem. Tím je postiženo na sto milionů lidí po celém světě. Odborníci se při výzkumu zaměřili na vznik astmatu v různém prostředí.

Astma hrozí hlavně doma

"Zaručeně novým objevem je zjištění, že lidé jsou vystaveni riziku astmatu především při uklízení svých domů a bytů," uvedl Jan-Paul Zock z Barcelonského městského institutu lékařských výzkumů. Upřesnil, že lidé uklízející mimo domov, například v kancelářích, jsou k astmatu náchylnější mnohem méně. Riziko se opět zvyšuje pouze ve zdravotních zařízeních.

Podle Zocka, jehož výzkumu se zúčastnilo na čtyři a půl tisíce žen se základním vzděláním z okolí Barcelony, se u těch, které pracují jako uklízečky či domácí hospodyně na plný úvazek, vyskytuje respirační onemocní ve dvanácti procentech ze všech případů nemocí z povolání, zatímco v ostatních zaměstnáních je to jen pět procent.

Prevence: používat nezávadné přípravky

Počet lidí s astmatem se přitom každých deset let zvyšuje o polovinu. "Je velice důležité, aby úklidové firmy své zaměstnance před negativními účinky zaměstnání chránily všemi možnými prostředky," řekl John Harvey z Britské plicní společnosti a dodal: "Stejně tak i hospodyňky by si měly uvědomit, že při vdechování chemikálií, mezi něž patří i čistící přípravky, si mohou poškodit zdraví."

"Jediným způsobem, jak lze zdravotním problémům předcházet, jsou nezávadné výrobky, které zdravotní rizika snižují," uzavřel Zock, který varuje především před párou z pracích prášků, bělidel a dalších přípravků a rovněž před jejich kombinací.