K tomuto závěru alespoň dospěl profesor Timothy Judge z floridské univerzity, který prověřoval poznatky ze čtyř studií uskutečněných na toto téma ve Velké Británii a Spojených státech.

Sebevědomí roste s výškou

"Vyšší lidé jsou sebevědomější a vzbuzují větší respekt," konstatoval na základě porovnání několika tisíců životopisů aktérů zapojených do příslušného výzkumu. A čahouni většinou své přednosti dokáží využít nejen ve vztahu k budoucímu zaměstnavateli, ale také okolí, jemuž se snaží za každou cenu dominovat.

Vědec ovšem nepopírá, že se zřídka mohou vyskytnout výjimky. Třeba Napoleon Bonaparte, Adolf Hitler nebo Josif Vissarionovič Stalin jeho zajímavou teorii vyvrací.

Malí musí více předstírat

Osobám menšího vzrůstu ostatně fandí i britský deník Daily Telegraph, jenž zveřejnil výsledky Judgeova bádání, přestože to vlastně hraje na obě strany. Nabádá totiž mrňouse, aby při žádosti o zvýšení platu či převedení na vyšší funkci neopomněli vypnout hruď, narovnat se a chovat se stejně suverénně jako jejich urostlejší konkurenti. Údajně pak mohou být porovnávány i mozkové kapacity uchazečů o lukrativnější post.