"Výsledky průzkumu jsou alarmující, čísla jsou hodně vysoká. Mladí lidé jsou buď příliš sebevědomí a vědomě podceňují rizika nechráněného sexu, nebo se bojí o tématu antikoncepce hovořit, aby o partnera, partnerku nepřišli," tvrdí ředitelka Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu Zuzana Prouzová.

Celosvětově měla někdy nechráněný sex třetina mladých lidí, pětina lidí přiznává, že spolehlivé metody antikoncepce neužívá. Tvrdí to mezinárodní průzkum, který v 18 zemích zjišťoval sexuální chování více než 6000 lidí ze všech kontinentů vyjma Afriky.

Osmdesát procent Evropanů používá kondom

Pohlavní styk bez antikoncepce měla rovněž třetina Evropanů. Třicet pět procent Evropanů považuje přerušovaný styk za spolehlivou metodu antikoncepce, 16 procent na ni při styku spoléhá. Kondom používá 80 procent mladých Evropanů, 40 procent pak hormonální antikoncepci.

Ročně na světě otěhotní přes 200 miliónů žen, třetina z těchto těhotenství je neplánovaná. Podle průzkumu třetina mladých nemluvila před prvním stykem o antikoncepci se svým prvním partnerem.

Přitom polovina mladých věří, že jsou o antikoncepčních metodách dobře informováni.
V ČR bylo loni hlášeno 25760 umělých přerušení těhotenství (z 41446 potratů), což je deset umělých přerušení těhotenství na 1000 žen v plodném věku. Představuje to sice mírné zvýšení počtu oproti předloňsku, avšak od počátku 90. let umělá přerušení těhotenství klesají.
Odborníci vyzvali, aby mladí hovořili o antikoncepci se svým partnerem či vrstevníky.

V rámci Světového dne antikoncepce, který připadá na sobotu, je má ke komunikaci a získávání informací o antikoncepci motivovat také tým bloggerů prostřednictvím sociálních médií, jako je například Youtube nebo Facebook.