Odborníci zabývající se reprodukcí a plodností přišli se zajímavým doporučením pro ženy, které touží po dítěti. Dejte šanci ošklivějším pánům s méně zářezy na pažbě. Jsou prý produktivnější v posteli.

Podle expertů totiž atraktivní muži stejně jako samci jiných živočišných druhů mají více sexu a více sexuálních partnerů. Jenže aby stihli všechny své partnerky uspokojit, omezuje jejich tělo automaticky dávku spermatu a kvalitních spermií v něm. To může znamenat sníženou šanci na úspěch při početí.

Méně atraktivní muži, kteří nemají tolik příležitostí k sexu, vyprodukují v jedné dávce více spermií.

Vše se zakládá na faktu, že muži stejně jako další samci primátů optimalizují dávku spermií podle toho, kolik mají dostupných žen. Čím více partnerek, tím je dávka více optimalizovaná a chudší na kvalitní spermie. Naopak u pánů, kteří nemají tolik šancí, k optimalizaci nedochází a jejich ejakulát je bohatší.

Důležitý je počet partnerek, nikoli frekvence sexu

„Lidská atraktivita je složitá a je ovlivněna řadou faktorů, včetně jistých kulturních preferencí. Nicméně objem ejakulátu a kvalita spermií jsou pravděpodobně formovány podobnými silami, tedy atraktivitou a počtem sexuálních partnerů, to je důležité i u jiných druhů,“ uvedl Sam Tyzzman z londýnské University College.

Klíčovým je přitom počet sexuálních partnerek, nikoli frekvence sexu. Experti z Austrálie totiž prokázali, že každodenní ejakulace kvalitu spermií zvyšuje. Je tedy lepší ejakulovat denně než si dávat pár dní pauzu a spermie tzv. střádat.