Vše je zařízeno bez našeho vědomí a vůle. Evoluce sama zajistila, aby člověka přitahovali partneři s maximálně odlišnou genetickou výbavou. Pro potomky to znamená výhodnější genetickou kombinaci, silnější imunitu a větší šanci na přežití.

Zajímavý genetický fenomén potvrdili brazilští odborníci. U rozsáhlého vzorku manželů a partnerů provedli analýzu genů. A zjistili, že naprostá většina z nich se od sebe velmi liší.

Pak náhodně spárovali dvojice, které k sobě necítily vzájemnou přitažlivost. A výsledek? Genetická rozdílnost mezi pokusně spárovanými dvojicemi nebyla tak velká, jako když se dva lidé seznámili na základě vlastní přitažlivosti. Výběr partnera je tedy řízen biologickými nevědomými mechanismy, které zajišťují maximální genetickou variabilitu.

Rozhoduje touha po zdravých dětech

„Ačkoli máme velké nutkání si myslet, že si svého partnera vybíráme vůlí, protože jsme si s ním podobní, náš výzkum dokazuje zcela jasně, že jsou to právě velké genetické rozdíly, které nás zvýhodňují pro úspěšnou reprodukci, a že nevědomá touha po zdravých dětech je velmi důležitá při výběru partnera,“ tvrdí Maria da Gracová Bicalhová z Univerzity v Paraně.

Zatím není přesně jasné, jaké mechanismy za tímto fenoménem stojí, možné ale je, že vše řídí hormony a jisté nepříbuzné znaky v obličeji, které preferujeme.