„Poslouchají vás teenageři?“ ptali jsme se jich při návštěvě Ameriky. Na to jsme slyšeli vyhýbavou, ale hrdou odpověď: „Máme pro ně bohaté náhradní programy.“

Jejich tvrzení vyvolává velké pochybnosti. Jaké jsou ty náhradní programy, které v americké mládeži dokážou utlumit silný sexuální pud? Američtí specialisté na to mají univerzální odpověď: sport. Což může vyprovokovat úsměv. Zvlášť, když víme, že středoškolákům a nezletilé mládeži v USA často komplikují život přenosné sexuální nemoci a nechtěné těhotenství.

Na druhou stranu je na něm spousta pravdy. I český sexuolog ví, že člověk často dokáže své sexuální puzení rozběhat, rozplavat nebo rozchodit. Ale zřejmě to nefunguje pokaždé. Zrovna čtu v novinách, že si naši fotbalisté dopřáli po prohraném utkání čilé celonoční sexuální radovánky. Asi to příliš nerozběhali. Fotbaloví pamětníci tvrdí, že se taková situace periodicky opakuje.

Může to mít svou logiku

Vztah sportovní a sexuální aktivity není tak jednoduchý, jak se na první pohled zdá. Vědci dokázali, že aktivní sportovci zahajují pohlavní styky nejméně o dva roky později než stejně staří mladí lidé. Také méně často onanují. Když se s nějakým partnerem nebo partnerkou seznámí, trvá to podstatně déle, než se začnou pohlavně stýkat. Mají delší dobu namlouvání a známost raději volí z okruhu sportovních přátel. Místo milostných hrátek často provozují společné posilování, dálkové běhy a jiné způsoby bičování těla.

Zvýšená sportovní aktivita někdy sexualitu docela dobře nahradí. Ač se to na první pohled zdá být absurdní, mají obě činnosti něco společného. Především věk. V době, kdy mladý člověk láme rekordy, je zároveň na vrcholu svých sexuálních potřeb. Ten věk se ale stále zrychluje. Dnešní mladí lidé začínají souložit o dva roky dřív než jejich rodiče. Také sportovní rekordy padají ve stále mladším věku.

Jsou tu i jiné podobnosti. Namáhavý sportovní výkon naplňuje člověka pocitem štěstí, spokojenosti a dobré pohody. Podobné pocity vyvolává sexuální aktivita. Zlomení rekordu je pak docela podobné orgasmu.

Tyto stavy lze vysvětlit produkcí zvláštních látek v lidském organismu: endorfinů. Jejich účinek připomíná působení drog. Pokud budeme uvažovat zjednodušeně, můžeme položit pomyslné rovnítko mezi dokonalou soulož, aplikaci drogy a vysilující sportovní výkon.

Prohrané utkání ochudí sportovce o endorfiny

Můžeme se divit, že je fotbalisté dohánějí v posteli s prostitutkou? Proto bych opravil titulek novinách. Místo: Přestože prohráli, sexuálně se veselili, bych raději napsal: Veselili se, protože prohráli.

Jeden trenér se nedávno rozčiloval, že prohru jeho svěřenců způsobil sexuální večírek, který si dopřáli v předvečer zápasu. Je to možné? Ukázalo se, že nešlo jen o sex. Ale i o jiné excesy. Ponocování, nedostatek spánku a možná také konzumaci alkoholu. Nebylo tedy fér svádět prohru jen na pohlavní styk. Ve skutečnosti sportovním výkonům nijak neškodí.

Spíš jim prospívá. A nejen jim. I normálním lidem dokáže v ledasčem pomoci. Zvlášť, když ho provozují společně se sportem.