Jeden šálek denně navíc také ochrání před srdečními chorobami a možným infarktem.

"Lidem, kteří popíjeli čaj alespoň po dobu tří týdnů, poklesla v krvi hladina lipoproteinu, jenž je označován také jako špatný cholesterol, o sedm až jedenáct procent, což je výborný výsledek. Doposud se o vlivu černého čaje na cholesterol příliš nevědělo. Přicházíme s tím jako první," tvrdí jeden z autorů studie Joseph Judd, podle nějž má černý čaj největší účinek jako součást diety snižující hladinu cholesterolu v krvi.

"Nemůžeme sice říci, jak na člověka působí celoživotní konzumace černého čaje, ta krátkodobá ale dokáže divy a tělu je velmi prospěšná. Snížení cholesterolu znamená také menší pravděpodobnost srdečních potíží," dodal k výsledkům studie Judd, který se svými kolegy po dobu šesti týdnů zkoumal účinky čaje na patnácti osobách.

"Polovině z nich jsme podávali pět šálků černého čaje denně po dobu tří týdnů, zatímco druhá skupina dostávala pouze obarvenou vodu chutnající jako čaj," prozradil odborník na chemii. "Výzkum byl o to zajímavější, že každá z osob, která se ho zúčastnila, měla jiné složení jídelníčku. Někteří dietní, bez potravin zvyšujících cholesterol, jiní naopak na tyto potraviny bohatý. Čaj zabral více u těch, kteří jeho efektu pomohli i dietou," uvedl Judd a dodal, že se není třeba bát ani kofeinu, který černý čaj obsahuje.

Vědcům se také podařilo prokázat, že čaj působí blahodárně na hladinu glukózy v krvi a metabolismus. Prospívá rovněž lidem, kteří mají rakovinu.