Ten, kdo bude vypadat moc "mladě" a nebude mít v době kontroly u sebe občanský průkaz či jiný průkaz dokazující zletilost, zaplatí na místě pokutu ve výši 300 euro (asi 9 tis.Kč).

Irský parlament tvrdými zákony bojuje proti životnímu stylu, který podle názoru veřejnosti i odborníků umožňoval mladým lidem příliš snadný přístup k alkoholu. Vláda už minulý měsíc také zakázala tradici lákání lidí do hospod na zlevněné alkoholické nápoje, tzv. happy hour, a veškerou propagaci alkoholu.

Irové vedou

Nedávno zveřejněné výsledky výzkumu týdeníku The Economist ve 177 zemích ukázaly, že Irové jsou na prvním místě na světě, pokud jde o utrácení za alkohol. Ročně prý za něj zaplatí 1200 euro (asi 36 tis. Kč). Britové, kteří jsou na druhém místě, jsou daleko za nimi s útratou 784 euro (asi 24 tis. Kč).

Podle irských novin dávají Irové na alkohol více než Francie, Německo, Rakousko, Belgie a Holandsko dohromady. Jak v Irsku, tak v Británii se ovšem na vysokém účtu za alkohol podepisují vysoké daně "za hřích", kterými zdejší vlády zatěžují jak alkohol, tak cigarety.