Výzkum a vývoj se zaměřuje na přirozenost a tělu vlastní látky. Přirozený estrogen, který je identický s tím, který se tvoří v ženském organismu, se rychle vstřebává i odbourává. Dále má menší vliv na metabolismus jater.

Pro ženy bude taková antikoncepce opět mnohem uživatelsky příznivější. Odbourají se další nežádoucí účinky a budou ji moci užívat i ženy, kterým doposud doporučována nebyla. Zatím je to ale otázkou budoucnosti.

Hormonální antikoncepce s přidanou hodnotou

Doba, kdy antikoncepční spolehlivost byla jediným požadavkem uživatelky na hormonální antikoncepci, je dávno pryč. Moderní přípravky nabízí v nemalé míře řadu dalších benefitů: od obecných pozitivních účinků (pravidelný cyklus, mírné až minimální krevní ztráty během menstruace, ústup menstruačních bolestí, snížení rizika zánětlivých onemocnění v pánevní oblasti, snížení rizika vzniku mimoděložního těhotenství) až k specifickým účinkům. 

Přidanou hodnotou současné hormonální antikoncepce je především medicínský a kosmetický účinek. Díky některým přípravkům mohou ženy řešit problémy s pletí a léčit akné.

„Nejnověji je zaznamenán příznivý vliv na premenstruačního syndromu (PMS), např. cyklický přírůstek hmotnosti, bolesti a napětí v prsech, podbřišku, otoky končetin, náladovost. Právě zvýšení tělesné hmotnosti je jedním z nejčastěji zmiňovaných důvodů pro přerušení užívání antikoncepce," vysvětluje gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová. 

Další výhody mohou uživatelkám přinést i nové režimy dávkování pilulek. „Např. u režimu 24/4 je výhodou mírnější kolísání hladin hormonů v organismu, které může vyvolat určité nepříjemné „příznaky z vysazení“, např. nevolnost, nadýmání a otoky, napětí a citlivost prsou a změny nálady,“ dodává lékařka. 

Pro kojící ženy nitroděložní systém

Pro ženy, které již neplánují rodičovství nebo neplánují těhotenství v blízkém časovém horizontu, je výhodnou formou antikoncepce nitroděložní systém.

„Nitroděložní systém vylučuje nízké množství progestinu. Ten působí především v místě uvolnění, tedy v děloze a blízkém okolí. Celkový vliv na organismus je tak minimalizován, navíc systém zabrání nadměrným krevním ztrátám při menstruaci. Nitroděložní antikoncepci je možné aplikovat už šest týdnů po porodu,“ dodává Makalová.