Prostřednictvím pěti psychologických pokusů profesor Andrew Elliot z University of Rochester v New Yorku dokázal, že červená barva podporuje zamilovanost a romantičnost.

„Teprve v poslední době se psychologové a vědci z jiných oborů podrobněji a systematičtěji zabývají vztahem mezi barvou a chováním. Více je známo o působení barev na fyziologii, ale jen málo o psychologii barev. Je fascinující, když člověk zjistí, že něco tak všudypřítomného, jako je barva, může mít vliv na naše chování bez našeho vědomí,“ tvrdí profesor Elliot.

Za vše mohou biologické kořeny

Ačkoli tento afrodiziakální účinek červené barvy může být výsledkem sociálního předurčení, pravděpodobně spíše souvisí s hlubšími biologickými kořeny. Červená totiž souvisí s pářením u šimpanzů a bonobů, našich blízkých příbuzných. Samicím těchto druhů rudnou části těla těsně před ovulací, kdy jsou nejplodnější a kdy je nejvhodnější období k páření.

V řadě pokusů profesora Elliota se prokázalo, že muži hodnotí ženy v červeném oblečení jako atraktivnější, sexuálně žádanější. U mužů navíc taková žena vzbuzuje více romantických pocitů.

Studie byla publikována v odborném časopise Personality and Social Psychology.